Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

W Umianowicach powstaje niezwykły ośrodek

czwartek, 28 maja 2020 11:29 / Autor: Beata Kwieczko
Fot. Piotr Michalec
Beata Kwieczko

Trwa budowa Ośrodka Edukacji Przyrodniczej na Ponidziu w Umianowicach, w gminie Kije. Będą się tam odbywać konferencje naukowe, praktyki dla studentów kierunków przyrodniczych. Nie zabraknie projektów naukowo - badawczych związanych z ochroną środowiska przyrodniczego.

Projekt obejmuje budowę Ośrodka Edukacji Przyrodniczej wraz z zapleczem edukacyjno-technicznym w przepięknym i malowniczym terenie, obejmującym obszary Natura 2000 i Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego.

- W ramach projektu planowana jest budowa ośrodka edukacyjnego na około 60 miejsc noclegowych dostosowanych do dzieci i młodzieży, w tym również niepełnosprawnych, jadalni z zapleczem kuchennym, sali edukacyjno-konferencyjnej oraz pracowni projektowo-badawczych. Powstanie również "Nidarium" czyli wielkogabarytowe akwarium, a budynek stacji istniejącej kolejki zostanie przeznaczony na cele ekspozycyjne - informuje Tomasz Hałatkiewicz, dyrektor Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.

Będzie też gospodarstwo ze zwierzętami, wolierami dla ptaków, uprawą roślin oraz ścieżkami edukacyjnymi. - Dwa boksy dla koni, boks dla krów, zagroda dla owiec i kóz, kurnik, klatki dla królików, wolny wybieg dla zwierząt, woliery, w szczególności dla sokołów i jastrzębi - wylicza dyrektor Hałatkiewicz. - W planach mamy również przebudowę wieży ciśnień, na szczycie której zostanie zlokalizowane obserwatorium ornitologiczne - dodaje.

W ośrodku będą organizowane prelekcje, warsztaty tematyczne, gry i zabawy dydaktyczne, zielone szkoły, konferencje, szkolenia, pikniki i festyny.

Budowa ośrodka rozpoczęła się w kwietniu i zakończy w maju przyszłego roku. Obiekt powinien być otwarty wiosną 2022 roku. Ogólny koszt projektu wynosi prawie 22 miliony złotych, z czego ponad 15 milionów to dofinansowanie z Unii Europejskiej.

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO