Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

[WIZUALIZACJE] W Skarżysku ma powstać terminal intermodalny

piątek, 22 maja 2020 09:33 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

W Skarżysku-Kamiennej powstanie terminal intermodalny, w którym ładunki z samochodów ciężarowych będą przenoszone do pociągów. To ogromna szansa na rozwój gospodarczy regionu świętokrzyskiego.

Miejsce, w którym powstanie terminal nie jest przypadkowe. Skarżysko-Kamienna to miasto, które ma bardzo dobrze rozbudowaną  infrastrukturę kolejową. Leży na skrzyżowaniu linii numer 8 oraz 25, które należą do kompleksowej Transeuropejskiej Sieci Transportowej, zapewniającej spójność inwestycji infrastrukturalnych w Unii Europejskiej. Ponadto cześć linii numer 8 stanowi jeden z odcinków nowego towarowego korytarza transportowego, który łączy Polskę południowo-wschodnią, Słowację, Węgry i Słowenię z granicą białoruską w Terespolu.

Projekt zakłada powstanie placu przeładunkowego o powierzchni ponad 62,5 tysiąca metrów kwadratowych, dwóch torów o długości 750 metrów każdy, dwóch suwnic bramowych oraz dwóch wozów przedsiębiernych do przeładunku kontenerów z samochodów ciężarowych na tory i odwrotnie.

- Powstanie terminala to zwiększenie szybkości dostaw, przerzucenie części transportu z dróg na przewozy kolejowe, a co za tym idzie - czystsze powietrze, mniejsza degradacja dróg, liczby wypadków i ograniczenie poziomu hałasu. To także ogromna szansa na impuls rozwoju gospodarczego Skarżyska - Kamiennej  i całego regionu świętokrzyskiego - podkreśla Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Zdaniem Marcina Piętaka, radnego sejmiku województwa świętokrzyskiego, powstanie terminala jest kluczowym elementem nie tylko dla rozwoju kolei, ale również dla samego Skarżyska. - W mieście, które traci swoje funkcje społeczno-gospodarcze, gdzie wskaźniki bezrobocia są jedne z najwyższych w regionie i gdzie demografia jest ujemna, tego typu przedsięwzięcie może być impulsem rozwoju - tłumaczy Marcin Piętak.

Koszt inwestycji, która będzie realizowana w trzech etapach, wyniesie około 150 milionów złotych. Marszałek zadeklarował wsparcie dla niej ze strony samorządu województwa i zwrócił się także do skarżyskich samorządów o włączenie się w działania służące realizacji terminala, szczególnie w zakresie budowy dróg dojazdowych do przyszłego obiektu intermodalnego. Budowa ma również szansę na wsparcie w przyszłej perspektywie finansowej Unii Europejskiej.

slajd

slajd 1

slajd 2

Nowy numer!
31/2020 31/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO