Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

W Pacanowie powstaje Akademia Bajki

środa, 06 maja 2020 13:52 / Autor: Beata Kwieczko
Fot. Urząd Marszałkowski
Beata Kwieczko

Trwa rozbudowa Europejskiego Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie. Mimo trwającej pandemii, prace idą pełną parą i przebiegają zgodnie z harmonogramem.

Zewnętrzny park edukacyjny "Akademia Bajki" powstaje na działce o powierzchni ponad dwóch hektarów.

- Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku oddamy do państwa dyspozycji Park Bajki, który będzie zawierał liczne atrakcje turystyczne, zarówno dla mieszkańców Pacanowa, jak również dla turystów, jacy będą chcieli odwiedzić to malownicze miejsce - mówi Aleksandra Stachniak, pełniąca obowiązki dyrektora Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie.

Park edukacyjny będzie się składał z ogólnodostępnej części rekreacyjnej ze skateparkiem, przestrzenią do organizacji koncertów i spotkań oraz placu z fontannami, które będą działać latem, a zimą plac zamieni się w lodowisko. Pozostały obszar zostanie podzielony na cztery części i będą to ogród komiksów, legend, bajek i baśni oraz powieści. Zwiedzający skorzystają również ze ścieżek tematycznych, parku linowego, groty solnej, labiryntu oraz stanowisk multimedialnych.

Przy budowie Akademii Bajki w Pacanowie zastosowane zostaną nowoczesne technologie, które umożliwią korzystanie z niego także dzieciom z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową. Inwestycja będzie kosztować 21,5 miliona złotych, z czego 16 milionów zostało dofinansowanych z funduszy unijnych, a ponad 4 miliony złotych dołożył Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie odwiedza rocznie ponad 200 tysięcy turystów. Szacuje się, że dzięki rozbudowie liczba ta może wzrosnąć o dwa tysiące osób dziennie.

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO