Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
lotto082020

REGION

Dzień Judaizmu w Chmielniku. Mówili o świętowaniu dnia świętego

poniedziałek, 13 stycznia 2020 14:07 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Konferencja, koncert, inauguracja wyjątkowego konkursu i wernisaż specjalnej wystawy – tak wyglądają obchody Dnia Judaizmu w chmielnickim Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym „Świętokrzyski Sztetl”. Tematem przewodnim dzisiejszego spotkania w dawnej synagodze było świętowanie.

Zwrot podatków

„Pamiętaj o dniu szabatu, aby należycie go świętować” – te słowa z Księgi Wyjścia stały się hasłem tegorocznego spotkania wyznawców chrześcijaństwa i judaizmu. Właśnie na ten temat debatowali uczestnicy dyskusji, która stanowiła najważniejszy punkt wydarzenia. Swoje opinie wygłosili Małgorzata Kordowicz, pierwsza polska rabinka, pastor Wojciech Ostrowski z parafii metodystów w Kielcach oraz ks. prof. Przemysław Kantyka, konsulator Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski.

– Chrześcijanie, będąc w pewien sposób spadkobiercami Starego Testamentu, przyjęli go za swoją księgę. Przyjęli więc również przykazania, w tym także trzecie przykazanie, mówiące o świętowaniu dnia świętego. Pan Bóg, jeżeli odpoczął siódmego dnia, to nie dlatego, że się zmęczył, ale ten odpoczynek miał głęboki sens teologiczny. Kończy on proces stworzenia, ustalając relację Stwórcy do swojego stworzenia. Człowiek świętując ten dzień ma sobie uświadomić, że to nie on jest stworzycielem, ale jest stworzony przez Pana Boga – tłumaczy ks. prof. Przemysław Kantyka.

W trakcie Dnia Judaizmu odbył się także panel konferencyjny, na którym podjęto szereg tematów związanych z obecnością Żydów w naszym regionie. Jednym z prelegentów był dr Maciej Chłopek, opiekun Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu. – Mówiłem o zapomnianym nieco epizodzie z historii regionu, a mianowicie o Sztetlu Przemysłowym właśnie w Maleńcu. W XIX wieku był to jeden z ważniejszych ośrodków metalurgicznych i polskiego chasydyzmu. Około 1827 roku pojawił się tam kapitał żydowski, dzięki któremu to miejsce się rozwinęło – mówi dr Maciej Chłopek. Zainaugurowano również 8. edycję Konkursu „Nasi Sąsiedzi Żydzi”.

W trakcie wydarzenia przewidziano także wernisaż wystawy artystów warszawskich pt. „Święte dni w morzu codzienności” oraz koncert wokalno-skrzypcowy z dominantą muzyki klezmerskiej. – Dzień Judaizmu ma w swojej idei pokazywać to co łączy, a nie dzieli. Dzieli nas wiele, natomiast łączy to, co najważniejsze. Co roku staramy się mówić o tym, jak wyglądało współżycie Polaków i Żydów. To historia, która miała miejsce – zauważa Agnieszka Dziarmaga, kierownik Ośrodka w Chmielniku.

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO