Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Nie daj się oszukać! Nowe metody przestępców w Internecie

piątek, 10 stycznia 2020 11:46 / Autor: Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Oszuści wynajdują coraz to nowsze pomysły na pozbawienie nas naszych oszczędności – już nie tylko „na wnuczka”, „policjanta”, czy „pracownika administracji”. Musimy zachowywać szczególną czujność przy dokonywaniu płatności przez Internet – przestępcy coraz częściej wykorzystują fakt wykonywania transakcji bezgotówkowych.

Wczoraj do Komendy Powiatowej Policji w Staszowie zgłosił się 22-latek, który poinformował, że za pośrednictwem jednego z portali społecznościowych sprzedawał głośniki. Mężczyzna, korzystając z opcji płatności za pobraniem, wysłał sprzęt na wskazany przez kupującego adres. W dniu nadania przesyłki otrzymał wiadomość, że paczka została wstrzymana z powodu niedopłaty 88 groszy. Korzystając z przesłanego linku, mężczyzna uregulował należność.

Po kliknięciu w załącznik, 22-latek został przekierowany do fałszywej strony, z której wykonał przelew. Po sprawdzeniu stanu konta okazało się, że zamiast zapłacić 88 groszy, stracił ponad 1700 złotych, a opłata za przelew wynosiła 4.99 zł.

Policjanci apelują do wszystkich, by zachowywali ostrożność podczas robienia zakupów w sieci. Zanim dokonamy jakichkolwiek dodatkowych płatności, najpierw skontaktujmy się z administratorem sklepu, bądź strony z której zamawiamy przesyłkę.

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO