Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

W ŚCO bezpłatne badania profilaktyczne wykrywające raka jelita grubego

poniedziałek, 05 sierpnia 2019 12:03 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

W Świętokrzyskim Centrum Onkologii kontynuowany jest program wczesnego wykrywania raka jelita grubego. Z bezpłatnych badań mogą skorzystać przede wszystkim osoby zdrowe między 50. a 65. rokiem życia oraz powyżej 40. roku życia, u których w rodzinie wystąpiły przypadki tego schorzenia.

reporterm

– Aby wykonać badania, należy przyjść do poradni gastroenterologicznej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii i pobrać ankietę lub zrobić to przez naszą stronę internetową. Ankieta jest weryfikowana przez lekarza, który kieruje pacjenta do programu. Obok wyżej wymienionych, objęci programem są wszyscy między 25., a 49. rokiem życia, którzy mieli w rodzinie Zespół Lyncha - w ich przypadku  musi być to potwierdzone rozpoznaniem z poradni genetycznej. Ostatnia grupa to osoby od 20. do 49. roku życia, mające rodzinny zespół polipowatości gruczolakowatej i tutaj również musi być rozpoznanie z poradni genetycznej – wyjaśnia Izabela Opalińska, rzecznik  ŚCO.

U około 25 procent  osób poddających się olonoskopii, wykrywane są polipy, a ich usunięcie znacznie ogranicza ryzyko choroby. Bezobjawowy rak wykrywany jest u jednego na 125 pacjentów. Rak jelita grubego jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce; każdego roku rozpoznaje się ponad 14 tysięcy nowych przypadków. Wcześnie wykryta choroba jest bardzo często wyleczalna. Ani polipy, ani rak we wczesnym stadium zazwyczaj nie powodują objawów. Istotą profilaktycznej kolonoskopii jest odnalezienie tych właśnie bezobjawowych jeszcze zmian i o ile to możliwe, ich usunięcie. Takie postępowanie pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60-90 procent.

Program realizowany będzie do 2021 roku dzięki finansowaniu z Ministerstwa Zdrowia. Skorzysta z niego w sumie ponad 2 tysiące osób, w tym roku 600 pacjentów.

Nowy numer!
31/2020 31/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO