Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
DECORTREND

REGION

Z ostatniego miejsca na podium. Mieszkanki województwa chętnie wykonują badania profilaktyczne

wtorek, 30 lipca 2019 11:19 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Jeszcze kilka lat temu nasze województwo było na ostatnim miejscu jeśli chodzi o wykonywanie badań profilaktycznych pod kątem raka szyjki macicy. Obecnie region świętokrzyski jest w pierwszej trójce i to jedyne województwo, w którym odnotowano ogromny przyrost wykonywanych badań.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii jest unikalną w skali kraju lecznicą pod względem udogodnień w dostępie do badań profilaktycznych. "Żyj zdrowo" oraz "Bądź świadoma" to dwa kluczowe programy zachęcające do badań w zakresie profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy. W dostępności pomaga Cytobus, czyli mobilny gabinet położnej ŚCO, który podróżuje po województwie. – Trzeba podkreślić, że jesteśmy jedynym województwem w Polsce, które odnotowało przyrost i dodatkowo jest on bardzo wysoki, bo wynosi 38 procent. Wszystkie inne województwa zaliczyły spadek i tak dla przykładu Wielkopolska, która była liderem odnotowała spadek o prawie 20 procent – informuje lek. med. Leszek Smorąg, ginekolog onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO. – Jeżeli wykryjemy raka piersi i rak szyjki macicy we wczesnym stadium zaawansowania, to możemy dać kobiecie stuprocentową gwarancję, że zostanie wyleczona. Są to jednak choroby, które na wczesnym etapie nie dają żadnych objawów, dlatego profilaktyka jest bardzo ważna – uzupełnia specjalista.

ŚCO nieustannie organizuje  działania informacyjno-edukacyjne, a nawet oferuje bezpłatny dowóz do lecznicy dla tych pacjentek, które nie są w stanie same dotrzeć na miejsce - w tym przypadku musi się znaleźć pięć chętnych pań. Z bezpłatnych badań mammograficznych mogą skorzystać mieszkanki województwa w wieku 50-69 lat. Natomiast z badań cytologicznych - panie w wieku 25-59 lat. Więcej informacji na temat badań można uzyskać pod numerami telefonów 609 99 00 33 – profilaktyka raka szyjki macicy oraz 607 77 88 88 – profilaktyka raka piersi.

Nowy numer!
31/2020 31/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO