Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

3,5 mln zł wsparcia dla kieleckich szpitali na walkę z koronawirusem

środa, 24 czerwca 2020 15:04 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Prawie 3,5 mln zł dodatkowego unijnego wsparcia trafi do szpitala wojewódzkiego w Kielcach oraz Świętokrzyskiego  Centrum Onkologii na zakup wyposażenia medycznego służącego do zwalczania koronawirusa.

Rośnie wartość tzw. tarczy zdrowotnej czyli unijnych funduszy przeznaczonych dla świętokrzyskich placówek służby zdrowia na walkę z COVID-19. Zarząd Województwa Świętokrzyskiego podjął decyzję o zwiększeniu zakresu projektu realizowanego przez Wojewódzki Szpital Zespolony w partnerstwie ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

W ramach działań związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa lecznica na kieleckim Czarnowie wzbogaci się o innowacyjną technologię oczyszczania i uzdatniania powietrza w kanałach wentylacyjnych, pomieszczeniach oraz powierzchniach szpitalnych. Zakup technologii jest konieczny ze względu na występujące na terenie szpitala wojewódzkiego ryzyko zakażenia związane z pandemią. System oczyszczania i uzdatniania powietrza jest jedynym ze sposobów zwalczania COVID-19. Na jego zakup placówka otrzyma 1 mln 386 tys. zł unijnego wsparcia.

Natomiast do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii trafi echokardiograf z możliwością wykonywania badania ultrasonograficznego tkanki płucnej. Sprzęt ten będzie wykorzystywany w diagnostyce i ocenie przebiegu COVID-19 u chorych z rozpoznaniem nowotworu. Szpital zakupi również narzędzia i sprzęt niezbędny do wprowadzenia chirurgii rekonstrukcyjnej opartej na przeszczepach tkankowych z mikrozespoleniami naczyniowymi. Na zakup nowego sprzętu medycznego ŚCO otrzyma środki unijne w wysokości ponad 2 mln zł.

- To dobra wiadomość, że nasze placówki medyczne wzbogacą się o kolejny specjalistyczny sprzęt służący do walki z COVID-19. Szpitale to pierwsza linia frontu niezwykle trudnej i wyczerpującej walki z epidemią koronawirusa - mówi Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Wicemarszałek Marek Bogusławski podkreśla, że nowoczesne wyposażenie  lecznic daje szansę na zwiększenie bezpieczeństwa epidemicznego, ograniczenie szerzenia się wirusa i skuteczniejsze jego leczenie.

 

 

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO