Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

2,5 miliona złotych na modernizację dróg dojazdowych do pól

czwartek, 13 sierpnia 2020 15:19 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Blisko 2,5 miliona złotych trafiło do 67 świętokrzyskich samorządów z budżetu województwa na modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Dzięki dofinansowaniu wyremontowanych zostanie 27  kilometrów dróg.

Wsparcie województwa dla tego typu przedsięwzięć wynika z realizacji ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych w zakresie finansowego wsparcia gmin w 2020 roku. Środki budżetu województwa przeznaczone na ten cel pochodzą z tytułu opłat wnoszonych przez gminy, wynikających z wyłączenia gruntów rolnych z produkcji rolniczej.

Jak informuje marszałek Andrzej Bętkowski, program ma na celu poprawę stanu dróg i ułatwienie pracy rolnikom, którzy często wykorzystują nowoczesny sprzęt, wymagający odpowiednich nawierzchni dróg. Za otrzymane wsparcie finansowe, drogi dojazdowe do pól zyskają asfaltowe lub utwardzone nawierzchnie, wybudowane zostaną zjazdy i kanały odwodnieniowe.

Jak podkreśla Marek Jońca, członek zarządu województwa, drogi dojazdowe do pól zawsze były ważne dla obszarów wiejskich. Tymi szlakami od wieków rolnicy docierali do swoich upraw czy gospodarstw. – Dlatego cieszę się, że każdego roku wyremontowanych i nowo wybudowanych dróg przybywa. Ludzie czekają na tego typu inwestycje, realizowane przez samorządy gminne. Dziś podpisujemy umowy z 67 gminami o wartości 2,5 mln zł, dzięki czemu przybędzie nam około 30 km dróg dojazdowych do pól – dodaje.

Wśród gmin, które otrzymały wsparcie znalazła się gmina Chęciny. – Ponad 35 tysięcy złotych to wsparcie, które dostaliśmy na modernizację drogi między Tokarnią, a małą Tokarnią. Mieszkańcy od dłuższego czasu prosili o remont tego odcinka.  Jest to kwota, która pokryję część inwestycji, której pełen koszt wynosi 600 tysięcy złotych – mówi burmistrz Robert Jaworski.

Gmina Nowa Słupia otrzymała 50 tysięcy złotych. – Wyremontujemy drogę w Jeleniowie, koszt całej inwestycji to ponad 130 tysięcy złotych. Ta droga czekała wiele lat na uporządkowanie, co za tym idzie ułatwienie dojazdu do pól rolnikom – mówi Andrzej Gąsior, burmistrz Nowej Słupi.

Najwyższe dofinansowanie, w kwocie 148 tysięcy otrzymała gmina Skalbmierz.  

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO