Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Odzyskali pieniądze. Znów będą pożyczać

czwartek, 29 grudnia 2016 17:36 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Kolejne 124 miliony złotych wesprą małe i średnie świętokrzyskie przedsiębiorstwa. Władze samorządu wojewódzkiego na mocy podpisanych umów przekazały te fundusze instytucjom, które udzielają pożyczek i poręczeń.

Umowy zostały podpisane z firmami, które w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-13 pożyczały pieniądze lub udzielały poręczeń drobnym regionalnym przedsiębiorcom. Jak wyjaśnia Marek Szczepanik, członek zarządu województwa, tamte dofinansowania zostały już zrealizowane, a wspominane 124 miliony pochodzą ze spłat zadłużeń. Urzędnicy zdecydowali, że zwrócone fundusze pozostawią beneficjentom RPO na kolejne pożyczki i poręczenia.

- Pieniądze z poprzedniej perspektywy już raz zostały zagospodarowane w latach 2007-13. Teraz następują spłaty zaciągniętych pożyczek. Zwroty powinny wpływać do województwa, ale my zdecydowaliśmy o ponownym zagospodarowaniu tych pieniędzy na wspieranie przedsiębiorczości w postaci pożyczek i poręczeń – mówi Marek Szczepanik.

Prawo do operowania środkami uzyskał Ośrodek Promowania i Wspierania Przedsiębiorczości Rolnej w Sandomierzu, Fundacja Rozwoju Regionu w Pierzchnicy, Krajowe Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości w Końskich, Agencja Rozwoju Regionalnego w Starachowicach, Fundusz Pożyczkowy Województwa Świętokrzyskiego oraz Świętokrzyski Fundusz Poręczeniowy. Umowy zostały zawarte na 10 lat.

W perspektywie finansowej na lata 2014-20 pojawią się kolejne środki na podobne cele. Tym razem, w porozumieniu z władzami województwa, unijnymi pożyczkami i poręczeniami zarządzać będzie Bank Gospodarstwa Krajowego.

Nowy numer!
37/2020 37/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO