Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Budżet województwa przyjęty

czwartek, 29 grudnia 2016 16:26 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

666 milionów złotych po stronie dochodów i 696 milionów po stronie wydatków - sejmik przyjął taki projekt budżetu województwa na 2017 rok. Ale nie jednogłośnie. Głosowanie poprzedziła długa dyskusja. Opozycja z wątpliwościami co do udziału pieniędzy państwowych w dochodach.

Porównując przytoczone wyżej przewidywane kwoty dochodów i wydatków jednoznacznie można stwierdzić, że powstanie około 30-milionowa dziura budżetowa. Ale na pokrycie deficytu urzędnicy nie przewidują kolejnych kredytów. Zadłużenie chcą spłacić z zaoszczędzonych pieniędzy. I tym między innymi zainteresował się radny z ramienia Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Pruś. Stwierdził, że brak zaplanowanego w kolejnych dwunastu miesiącach kredytu na koszt społeczeństwa nie jest… niczym dobrym. Argumentował, że taka decyzja spowoduje problemy finansowe w przyszłych latach. Zwiększanie zadłużenia urzędnicy przewidują dopiero na rok 2019. - Śmiem twierdzić, że to niezbyt przyjazna przysługa dla następców pana marszałka, bo będzie to już po wyborach samorządowych – mówił podczas sesji budżetowej radny Pruś. Wypomniał również, że zwiększone zostały o około 3 miliony wydatki na administrację i o tyle samo pomniejszone wydatki na ochronę zdrowia. Wspomniał także o wzroście dochodów. - Wzrost dochodów wynika ze zwiększenia środków pochodzących z budżetu państwa. Zaś wzrost wydatków, głównie na infrastrukturę, jest wynikiem realizowania Regionalnego Programu Operacyjnego – wyliczał radny Andrzej Pruś. 

Marszałek Adam Jarubas skomentował, że kształt budżetu nie zależy tylko od decyzji lokalnych urzędników. Projekt planowanych dochodów i wydatków jest wypadkową różnych czynników. - Nie wiem jak niektórzy radni wyobrażają sobie pozyskiwanie tzw. środków własnych. Czy marszałek z jego ekipą ma stanąć na rogu i zbierać te pieniądze? - zastanawiał się marszałek Jarubas. - W dużej części nasz budżet jest uzależniony od transferów z zewnątrz. Na przykład zwroty VATu, które następują, bądź nie, wynikają tak naprawdę z decyzji ministerstw – tłumaczył.

Sesja budżetowa niektórym przyniosła dobre wieści. Więcej pieniędzy otrzyma Muzeum Narodowe w związku z przejęciem Muzeum Regionalnego w Wiślicy oraz Teatr imienia Żeromskiego. Jak mówi dyrektor Michał Kotański, planowane jest między innymi utrzymanie liczby premier i zwiększenie zatrudnienia. Instytucję czeka także kosztowny remont. - Pod koniec stycznia ogłosimy konkurs na projekt. W tej chwili pracujemy nad warunkami i szczegółami. Prawdopodobnie do połowy przyszłego roku konkurs będzie już rozstrzygnięty i dowiemy się jak mniej więcej będzie wyglądał teatr po remoncie – mówił dyrektor sceny Michał Kotański.

Gros środków trafi na budowy i przebudowy dróg i obwodnic kilku miejscowości w regionie. Te inwestycje pochłoną około 50 procent zaplanowanych wydatków.

Nad projektem budżetu pochyliło się 25 radnych wojewódzkich. 18 z nich było za jego przyjęciem, 5 przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu.

Tag:
Nowy numer!
37/2020 37/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO