Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Umowy podpisane

środa, 21 grudnia 2016 14:58 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Świętokrzyski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia podpisał już umowy z placówkami na świadczenie usług medycznych w przyszłym roku. 

Dobrą widomością dla świętokrzyskich pacjentów jest to, że w naszym regionie  do umów przystąpiły wszystkie szpitale. – Dzięki temu pacjenci mogą być spokojni. Po pierwszym stycznia nie będzie żadnych zawirowań i nikt nie musi się bać, że któryś ze szpitali  nie będzie przyjmował chorych – powiedziała Beata Szczepanek, rzecznik NFZ.

Tak, jak już informowaliśmy w 2017 roku  na świadczenia medyczne zakontraktowane przez świętokrzyski oddział NFZ trafi ponad 2 miliardy złotych.  To prawie o 100 milionów złotych więcej niż w roku bieżącym. Z tej kwoty około 90 mln zł przeznaczone będzie na podwyżki płac dla pielęgniarek.

Najwięcej, bo ponad miliard 147 milionów złotych trafi do szpitali.  - W 2017 roku świętokrzyskie szpitale dostaną o prawie 40 milionów złotych więcej niż w roku bieżącym. Chcemy, aby te pieniądze przyczyniły się między innymi do zwiększenia dostępności do świadczeń dla pacjentów powyżej 65 roku życia. Wśród naszych priorytetów są także świadczenia na rzecz pacjentów z rozpoznaniami onkologicznymi. Chodzi tu nie tylko o samo leczenie ale również o diagnostykę – wymieniła Beata Szczepanek,  rzecznik świętokrzyskiego NFZ.

Większy budżet fundusz zaplanował także na podstawową opiekę zdrowotną.  – Na ten cel przeznaczymy prawie 308 milionów złotych, czyli o ponad 15 milionów więcej niż w tym roku. Jest to związane  przede wszystkim ze wzrostem stawek – wyjaśniła rzecznik.

Więcej pieniędzy przeznaczonych będzie również na opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień. -  Na ten zakres przeznaczymy ponad 80 milionów złotych, czyli o10 milionów więcej niż dotychczas. Chcemy w ten sposób rozwijać środowiskowy model ochrony zdrowia psychicznego, tak aby pacjent mógł funkcjonować w swoim środowisku – uzupełniła Beata Szczepanek. 

Ponad  173 milionami złotych  w 2017 roku  fundusz zasili ambulatoryjną opiekę specjalistyczną. – W tym przypadku będzie to ponad milion złotych więcej niż w 2016 roku. Kładziemy nacisk na zwiększenie dostępności w zakresie geriatrii, diabetologii, neurologii, czy chociażby badań endoskopowych przewodu pokarmowego –wylicza rzecznik. Zwiększy się również dostępność do rehabilitacji po przebytych urazach, udarach i operacjach.

 

 Większy budżet fundusz zaplanował także na: leczenie stomatologiczne (67,36 mln złotych), leczenie uzdrowiskowe (26 mln) a także opiekę paliatywną i hospicyjną (25,6 mln złotych).

Nowy numer!
37/2020 37/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO