Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»12. Świętokrzyski Zlot Pojazdów Zabytkowych

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

12. Świętokrzyski Zlot Pojazdów Zabytkowych

Tokarnia / 08 sierpnia 2018 / Tekst

Prezentacje i parady pojazdów zabytkowych, miasteczko ruchu drogowego, koncerty, konkursy, gry i zabawy będą czekały na uczestników 12 Świętokrzyskiego Zlotu Motocykli i Pojazdów Zabytkowych, który odbędzie się 19 sierpnia w Parku Etnograficznym w Tokarni. Impreza odbędzie się w 80 rocznicę wyprodukowania pierwszego kieleckiego motocykla SHL.

 

Impreza w Tokarni odbędzie się w niedzielę, ale w związku z 80. rocznicą powstania SHL-ki Zlot rozpocznie się tak naprawdę już w sobotę, 18 sierpnia. O godzinie 10 uczestnicy spotkają się na kieleckim Rynku, a o godzinie 12 przeniosą się do Muzeum Historii Kielc, gdzie odbędzie się panel dyskusyjny pt. "SHL. Duma polskiej motoryzacji". O SHL-ce i o tym, co znaczyła dla Kielc i Polski będą opowiadali Jerzy Kossowski, redaktor naczelny magazynu "Automobilista" i Grzegorz Chmielewski z Krakowa. W dyskusji weźmie też udział kilku kielczan, którzy jeździli SHL-kami. Po zakończeniu spotkania na Rynku odbędzie się konkurs elegancji. Około godziny 17 część osób przeniesie się do Tokarni, aby przygotować się do następnego dnia imprezy.

- Tegoroczny zlot jest szczególny, dlatego, że 80 lat temu została rozpoczęta seryjna produkcja pierwszego polskiego motocykla, jakim była właśnie SHL. Dziś z całą świadomością mogę powiedzieć, że Kielce były kolebką, jeśli chodzi o przemysł motocyklowy w Polsce i znaczącym ośrodkiem w Europie. Niestety w 1970 roku ktoś tę kolebkę nam zabrał i gdzieś ją przeniósł - mówi Ryszard Mikurda, komandor Zlotu.

Historia kieleckiej SHL-ki oraz ludzie i wydarzenia z nią  związane zostały opisane w książce autorstwa Ryszarda Mikurdy pt. "SHL-ką przez Gołoborze", która została wydana w Kielcach po raz pierwszy w 2007 roku. W ubiegłym roku ukazało się trzecie wydanie tej publikacji.

W niedzielę w Tokarni na uczestników czeka mnóstwo atrakcji. Impreza rozpocznie się o godzinie 10. - Na terenie Parku Etnograficznego odbędzie się po raz pierwszy mecz SHL Kielce kontra reszta świata i mecz niespodzianka. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze i pomyślnie zakończą się jazdy testowe to podczas Zlotu będzie można zobaczyć po raz pierwszy w kraju sportową wersję Forda. Oczywiście podczas imprezy będą prezentowane wszystkie modele, z tym, że modele przedwojenne będą w muzeum w pomieszczeniach zamkniętych - opowiada Komandor Zlotu.

Podczas wydarzenia będzie można podpisać również list do włodarzy Kielc o nazwanie jednej z ulic, placu bądź ronda imienia Otmara Kwiecińskiego, twórcy motocykla i "Huty Ludwików".

Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych. - W związku z tym, że zbliża się 1 września wspólnie z Miejską Komendą Policji w Kielcach przygotowaliśmy miasteczko ruchu drogowego, gdzie jeden z policjantów będzie mówił o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a to jest bardzo ważne, bo przy okazji Zlotu chcemy promować bezpieczeństwo na drogach - informuje Mariusz Masny dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej.

Podczas imprezy obecny będzie też patrol ESKA Summer City i odbywać się będą koncerty. Przed publicznością wystąpią zespoły Roobicon i Kielecczyzna, który stale współpracuje z Muzeum Wsi Kieleckiej. Przez cały czas będą też trwały konkursy wiedzy o SHL-ce, gry i zabawy dla dzieci, a pracownicy Parku Etnograficznego przeprowadzą lekcję muzealną, łączącą zabawę z edukacją.

O 15.30 zostaną ogłoszone wyniki przeprowadzonych konkursów, a zwycięzcy otrzymają nagrody. Organizatorzy zapowiadają, że na zakończenie imprezy będzie można spróbować tortu urodzinowego SHL-ki. Impreza potrwa do godziny 16. Bezpłatne zaproszenia na Zlot dostępne są m.in. w siedzibie redakcji radia eM Kielce. Osoby, które ich nie będą posiadać wejdą na imprezę po wykupieniu biletu w cenie 14 złotych normalny i 8 ulgowy. Dzieci do lat 7 mają wstęp bezpłatny.

12 Świętokrzyski Zlot Motocykli i Pojazdów Zabytkowych wpisuje się w 20-lecie województwa świętokrzyskiego. - Pamiętam, że pierwszą edycję tej imprezy zaczynaliśmy dosyć skromnie, a dziś to chyba najważniejsza, a na pewno największa impreza starych pojazdów w regionie. Myślę, że nie ma dla niej lepszego miejsca niż Tokarnia - mówi Jacek Kowalczyk dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego.

 

 

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

Na żywo

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna