Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje, że w tym tygodniu w niektórych częściach kraju termometry wskażą  nawet 37 stopni. W regionie świętokrzyskim będzie o kilka stopni chłodniej, w ciągu najbliższych dni możemy się spodziewać temperatury od 26 do 31 stopni.

Świadczenie Rodzina 500+ od lipca tego roku obejmie każde dziecko. To jednak nie koniec zmian w programie. O nowych założeniach wsparcia dla rodzin będą informowali mieszkańców województwa przedstawiciele rządu w regionie, którzy z akcją informacyjną odwiedzą każdą gminę w Świętokrzyskiem.

Od pierwszego maja świętokrzyski oddział NFZ wydał ponad 18 tysięcy Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). To o ponad 3 tysiące więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Dziennie wydawanych jest około 600 takich dokumentów. Karta EKUZ gwarantuje możliwość skorzystania z pomocy placówek medycznych podczas pobytu w krajach Unii Europejskiej i obszaru płatniczego EFTA - Islandii, Lichtensteinu, Norwegii i Szwajcarii.

79 szkół z 49 gmin zostanie wyposażonych w najnowszy sprzęt komputerowy, który ma pomóc uczniom w edukacji. Koszt projektu to ponad 4,5 miliona złotych.

Komendant Powiatowy Policji we Włoszczowie podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego złożył gratulacje11-letniemu Mateuszowi.  Chłopiec zauważył przez okno, że jego babci coś się stało i natychmiast zaalarmował służby ratunkowe.

„Bezpieczne Wakacje 2019” – to nazwa akcji, którą rozpoczęli świętokrzyscy policjanci wraz z inspektorami transportu drogowego. Służby będą zwracać szczególną uwagę na autokary i pojazdy przewożące je dzieci.

„My, Radni Województwa Świętokrzyskiego wyrażamy swoją głęboką dezaprobatę i zdecydowany sprzeciw wobec prowadzonych przez liberalne środowiska polityczne i społeczne prób promocji ideologii opartej na afirmacji LGBT stojących w jawnej sprzeczności z dziedzictwem kulturowym i wielowiekowymi tradycjami chrześcijańskimi, nie tylko regionu Świętego Krzyża, ale również Polski i Europy” – czytamy w przyjętym stanowisku Sejmiku. 

Zarząd Województwa Świętokrzyskiego przedstawił radnym naszego regionu raport o stanie województwa. Dokument wywołał burzliwą dyskusję podczas dzisiejszej sesji Sejmiku.

Rusza nabór do "Ogólnopolskiego programu gospodarki wodno-ściekowej poza granicami aglomeracji ujętymi w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych" przygotowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Na inwestycje przeznaczono na razie 200 milionów złotych.

Diagności laboratoryjni z całej Polski szkolili się w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w zakresie diagnostyki białaczek z wykorzystaniem nowoczesnej technologii sekwencjonowania DNA (NGS).

1 lipca przeniesiony zostanie Punkt Obsługi Klienta Świętokrzyskiego Oddziału NFZ w Kielcach, który będzie mieścił się poza siedzibą Funduszu,  na al.  IX Wieków Kielc 2a.

Soleccy policjanci zatrzymali dwie osoby podejrzewane o pobicie siedzącego w samochodzie 22 – latka. Podczas zdarzenia została uszkodzona również przednia szyba pojazdu. Za udział w pobiciu grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Prawie 150 tysięcy uczniów z województwa świętokrzyskiego  rozpoczęło dziś wakacje. Wśród nich największą grupę stanowią uczniowie szkół podstawowych - blisko 90 tysięcy.

Do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii trafi nowoczesny pozytonowy tomograf emisyjny, który pomaga zdiagnozować nowotwory we wczesnym stadium. Zakup sprzętu jest możliwy dzięki wsparciu Ministerstwa Zdrowia, które na ten cel przekazało 15 milionów złotych.

Od 19 czerwca na stronach Komendy Głównej Policji oraz komend powiatowych i wojewódzkich będzie dostępna internetowa mapa, na której oznaczone zostaną miejsca, w których w czasie wakacji doszło do  śmiertelnych wypadków drogowych.

Ponad 2,8 miliona złotych otrzymały samorządy województwa świętokrzyskiego na realizację działań mających na celu wyrównywanie różnic między regionami w obszarze rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup samochodów, montaż wind oraz aktywizację zawodową tej grupy społecznej.

"Świętokrzyskie Dla Europy" to nazwa nowego projektu wojewody świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek, przygotowanego z okazji uroczystych obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przedsięwzięcie będzie się składać z dwóch elementów - konkursu fotograficznego i seminarium naukowego.

Wraz z reformą edukacji zmieniły się zasady naboru do szkół średnich w Kielcach. Do tej pory podczas rekrutacji można było wybrać maksymalnie trzy placówki. Nabór na nowy rok szkolny znosi te limity i uczniowie mogą składać wnioski do dowolnej liczby szkół. Świętokrzyski kurator oświaty Kazimierz Mądzik zapewnia, że liczba miejsc w placówkach przewyższa liczbę chętnych. Jak co roku jednak, niektóre szkoły w regionie cieszą się szczególnym zainteresowaniem uczniów; tam na jedno miejsce przypada kilku kandydatów. Tak jest m.in. II LO im. Jana Śniadeckiego czy VI LO im. Juliusza Słowackiego.

„Sprzeciwiamy się obrażaniu Boga i naszych uczuć religijnych”, napisali w specjalnej uchwale działacze opozycji antykomunistycznej z okresu PRL. W deklaracji krytykują również skandaliczne zachowania podczas tzw. marszów równości.

Prawi i Solidarni zwyciężyli w przedterminowych wyborach do Rady Powiatu Koneckiego. W 21-osobowym organie komitetowi przypadło aż siedem mandatów. W radzie zasiadać będzie także pięciu radnych Komitetu Wyborczego Wyborców Robert Plech Nowy Powiat.

Powiat włoszczowski zajął pierwsze miejsce wśród laureatów nagrody „Koziołka”, która przyznawana jest za poprawę bezpieczeństwa na swoim terenie. Uhonorowano także wyróżniające się gminy i osoby w ramach akcji „Bezpieczne Świętokrzyskie”.

Policjanci z Pińczowa zatrzymali dwóch mężczyzn 38- oraz 41-letniego Pierwszy z nich był poszukiwany z powodu uchylania się od kary więzienia, u drugiego funkcjonariusze znaleźli około ćwierć kilograma marihuany. 38-latek trafił już do zakładu karnego, gdzie spędzi półtora roku, drugiemu  grozi  10 lat odsiadki.

Fala upałów i wynikające z tego zwiększone zapotrzebowanie na wodę spowodowało, że w niektórych gminach wystosowano apele o "oszczędne korzystanie z wody". Problemy występują na terenie gmin: Górno, Koprzywnica i Obrazów. W tej ostatniej woda jest dostarczana beczkowozami.

Nowe ścieżki dla pieszych i rowerzystów, taras widokowy, parkingi i plac zabaw powstają nad zalewem w podkieleckiej Cedzynie. Odwiedzający będą mogli skorzystać z nowej infrastruktury już w te wakacje.

Strona 1 z 83