Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka»Zabawka – przyjaciel dziecka

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


Publicystyka

Zabawka – przyjaciel dziecka

Kielce / 14 grudnia 2018 / Tekst

W miniony wtorek w Muzeum Zabawek i Zabawy rozstrzygnięto dziesiątą już edycję konkursu „Zabawka przyjazna dziecku”. Wśród 53 nadesłanych prac najciekawszą okazała się „Twins – zagrasz w sąsiedztwo” autorstwa Agnieszki Pluszczewicz.

Konkurs ma w zamierzeniu promować najlepsze zabawki, gry zręcznościowe, planszowe i programy multimedialne dla najmłodszych. Autorami są polscy projektanci i twórcy ludowi. W tym roku jury postanowiło zrezygnować z podziału ich propozycji na trzy kategorie (tak było dotychczas), między innymi ze względu na niewielką liczbę nadesłanych prac oraz nieco niższy poziom w porównaniu do wcześniejszych edycji konkursu. Wszystkie propozycje zostały zakwalifikowane do jednej kategorii.

Jurorzy brali pod uwagę m.in. oryginalność, bezpieczeństwo, estetykę oraz  funkcjonalność proponowanych zabawek i gier. – Konkurs pozwala projektantom i producentom skonfrontować się z potrzebami dzieci. Dla nagrodzonych jest to ogromna promocja i wsparcie w dalszej działalności – podkreśla Maciej Obara, dyrektor Muzeum Zabawek i Zabawy, a zarazem juror. – W porównaniu do lat poprzednich na tegoroczną edycję nadesłano mniej zabawek wdrożonych do produkcji, za to przybyło prototypów. Ich autorami są z reguły młodzi projektanci, którzy mają nowe, ciekawe spojrzenie.

Lalki, misie i nie tylko

Pierwsze miejsce zdobyła Agnieszka Pluszczewicz z Zabrza za zabawkę „Twins – zagrasz w sąsiedztwo”. – Nagrodzony projekt powstał przy pisaniu pracy magisterskiej, a później uległ pewnej modyfikacji. Stworzyłam drewniany domek, który nie jest zwykłym domkiem dla lalek, bo dodatkowo ma karty do gry. Przekazują one dzieciom dobre wzorce funkcjonowania w społeczeństwie. Na rynku polskim i zagranicznym dominują głównie domki jednorodzinne, ja stworzyłam wielorodzinny. Dzięki temu poruszyłam tematykę sąsiedztwa, bo przecież każdy z nas żyje w grupie – mówi Agnieszka Pluszczewicz. Jej zabawka przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 4 do 7 lat i nie trafiła jeszcze do sklepów.

W tym roku zdecydowanie zwyciężyły zabawki drewniane. – Stworzyłam zestaw piętnastu misiów z drewna, które można układać w różnego rodzaju piramidy. Dodatkowym elementem jest „misiowe bujadło”, na którym można rozlokować figury, jednak aby uzyskać pożądany efekt, trzeba to robić bardzo precyzyjnie. Moja zabawka rozwija małą motorykę dziecka – tłumaczy Małgorzata Klaklik, która za projekt „Misie cyrkowe + Misiowe bujadło” otrzymała II nagrodę.

Trzecie miejsce zajęła Wioletta Mikołajczyk za „Drewniane tabliczki do nauki liter i cyfr”. Jury przyznało także cztery wyróżnienia. Otrzymali je: Urszula Łysionek-Kowalska za „Mela i Maks w domu”, Joanna Gęsiorska-Duszyńska za „Termomisia”, Andrzej Kalisz za „Szachy” oraz Agnieszka Pluszczewicz za „Przebieranki”.

Ponad tysiąc zabawek

Wszystkie zabawki nadesłane na tegoroczną edycję konkursu można oglądać w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach do końca marca 2019 roku. Wśród propozycji prezentowanych na wystawie są głównie przedmioty wykonane z materiałów ekologicznych, m.in. wózki dla lalek, instrumenty muzyczne, pojazdy, układanki, klocki oraz przytulanki.

Konkurs „Zabawka przyjazna dziecku” kieleckie muzeum organizuje co dwa lata, naprzemiennie z konkursem „Książka przyjazna dziecku”. Od początku trwania konkursu zgłoszono do niego ponad tysiąc zabawek.

Magdalena Nowak

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO ul. Sienkiewicza

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna