Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

PUBLICYSTYKA

Niepełnosprawni wypoczęli nad Bałtykiem

niedziela, 12 sierpnia 2018 10:00 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Ponad 70 osób niepełnosprawnych wraz z opiekunami z Kielc i powiatu kieleckiego wyjechało 27 lipca nad morze. Obóz trwał dwa tygodnie w miejscowości Mrzeżyno. Podczas wypoczynku na uczestników czekało wiele atrakcji. Najważniejsza była  jednak wspólnotowa atmosfera, wzajemna życzliwość i pomocna dłoń.

Organizatorem wyjazdu był senator Krzysztof Słoń, prezes Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Niepełnosprawni Plus. – Takie turnusy organizuję już od ponad 25 lat, a biorę w nich udział od 1984 roku. Wówczas, w czasach studenckich, byłem na tych obozach  wolontariuszem.  W tym roku wśród wypoczywających niepełnosprawnych było 12 osób na wózkach inwalidzkich. Te dwa tygodnie nad polskim morzem są dla nich niezwykle istotne bo często w ciągu roku nie mają możliwości wyjścia ze swoich mieszkań. Tutaj wśród wspaniałych ludzi oddychają pełną piersią i każde chwile chcą przeżyć bardzo intensywnie, by móc do nich wracać we wspomnieniach. Wyjazd jest organizowany w duchu wczasorekolekcji, które zapoczątkował w naszej diecezji Sługa Boży ksiądz Wojciech Piwowarczyk. My nasz obóz nazywamy „Razem łatwiej” bo u nas następuje wspaniała integracja i opiekunów i osób niepełnosprawnych – tłumaczył senator Słoń.

W programie wyjazdu znalazła się codzienna Msza Święta, ale również dużo spotkań, wieczorki przy ognisku i gitarze, wycieczki, spływ kajakowy, wyjście do kina, do kawiarni, spacery – Osoby niepełnosprawne miały zapewnioną codzienną rehabilitację. Wyjazd to również rozrywka. Chodziliśmy na plażę nie tylko w największy upał, ale chętnie na zachody słońca. Korzystaliśmy  z miejscowych imprez jak choćby „Święta Flądry”, zwiedzaliśmy wystawy i słuchaliśmy zespołów szantowych. Byliśmy w Kołobrzegu na molo i braliśmy udział w koncercie Kołobrzeskiej Orkiestry Zdrojowej – dodał Krzysztof Słoń. Wyjazd trwał do 10 sierpnia.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO