Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka»Kosmetyki z KPT

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


Publicystyka

Kosmetyki z KPT

Kielce / 06 października 2018 / Tekst

Przedstawiamy Państwu kolejną firmę, która działa w Kieleckim Parku Technologicznym, instytucji założonej pod skrzydłami Urzędu Miasta. Jest nią Cossi sp. z o.o., prowadzona przez Grzegorza Sychowskiego. Zajmuje się produkcją i usługami z branży kosmetycznej oraz produktów chemicznych.

Cossi powstała jako start-up pod koniec 2016 roku w ramach programu platform startowych oraz w wyniku dofinansowania z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Produkuje innowacyjne kosmetyki. W tej chwili tworzą ją trzy osoby: właścicielem jest Grzegorz Sychowski, który zajmuje się marketingiem, finansami i kwestiami prawnymi. Zespół uzupełniają dwie absolwentki wydziału chemii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, które pracują w laboratorium. Firma ma klientów zarówno w Polsce, jak i za granicą. Współpracuje również z uczelniami wyższymi oraz instytutami badawczymi z Warszawy oraz Wrocławia.

Kosmetyki XXI wieku

- Seria kosmetyków pod marką Cossi Fuleren to produkty zawierające minerał pochodzenia kosmicznego z dużą zawartością naturalnych fulerenów. Jest to taka alotropowa odmiana węgla C60, za którą japońscy i amerykańscy badacze dostali w 1985 roku nagrodę Nobla. To cząsteczki mające bardzo silne właściwości przeciwstarzeniowe, antyoksydacyjne i lecznicze. Stosowane są również w chorobach Alzhaimera i Parkinsona, a więc w schorzeniach neurodegeneracyjnych, a także w przypadku raka skóry czerniaka w celu redukcji wszystkich objawów - tłumaczy Grzegorz Sychowski.

Produkty tworzone przez formę Cossi to przede wszystkim kosmetyki do twarzy i ciała. - Oferujemy kremy, serum, toniki do twarzy oraz balsamy i olejki. Zrobiliśmy też innowacyjną odżywkę do włosów na bazie biomimetycznej keratyny, a więc takiej, która jest bardzo podobna do keratyny ludzkiej - wylicza właściciel firmy.

Klienci pod wrażeniem

Skąd wziął się pomysł na stworzenie tak innowacyjnego biznesu? - W 2010 roku pożegnałem się z ostatnim pracodawcą, a ponieważ nie widziałem dalszej możliwości współpracy z ludźmi, którzy zarządzali tamtą firmą, ale miałem wielu odbiorców i dostawców, znałem się na kosmetykach i produktach chemicznych, stwierdziłem, że założę własną firmę. W 2012 roku rozpocząłem działalność pod marką Chemlab. Najpierw była to działalność gospodarcza, później spółka z o.o. Ta firma istnieje do dzisiaj, jako równorzędna do Cossi, więc od sześciu lat rozwijam i kreuję nowe produkty chemiczne i kosmetyczne, zdobywam nowe rynki i odbiorców produktów. To jest moja pasja od szkoły podstawowej i nie wyobrażam sobie, żebym miał robić coś innego - wyjaśnia Sychowski.

- Moja współpraca z Kieleckim Parkiem Technologicznym układa się bardzo dobrze. Jest tu świetna dyrekcja i osoby, które ją wspomagają. Wiele razy się przekonałem, że klienci, słysząc KPT, są pod wrażeniem bo to duża, innowacyjna instytucja. Zaczynałem w pomieszczeniu o powierzchni 12 metrów kwadratowych, a w tej chwili dzierżawimy prawie 360 metrów i dalej staramy się rozwijać, jeśli chodzi o produkcję i kreowanie nowych produktów - dodaje.

Mniejsze ryzyko

Powstanie Cossi wiąże się z udziałem w platformie startowej dla nowych pomysłów współorganizowanej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości dla pięciu województw Polski wschodniej, w tym regionu świętokrzyskiego.

- Mieliśmy z moim współpracownikiem pomysł, żeby rozpocząć wytwarzanie innowacyjnych kosmetyków, złożyliśmy więc aplikację, która się spodobała oceniającym, wystartowaliśmy w trzymiesięcznej inkubacji, a potem byliśmy na wewnętrznym panelu, przedstawiliśmy projekt, założenia, biznesplan i tak dalej. Później zakupiliśmy całą linię produkcyjną potrzebną do wytwarzania kosmetyków i zainwestowaliśmy. Projekt był warty prawie 1 milion 300 tysięcy złotych brutto, a my otrzymaliśmy prawie 85 procent dofinansowania z Unii Europejskiej - opowiada przedsiębiorca.

Jego zdaniem ryzyko jest wpisane w działalność gospodarczą, ale nie żałuje, że je podjął. - Zawsze istnieje niebezpieczeństwo, ale prowadząc firmę już szósty rok, a Cossi od półtora roku, widzę, że to ryzyko jest już coraz mniejsze. Mam coraz więcej możliwości i funduszy na badania i rozwój, mogę robić coraz więcej zaawansowanych projektów i przez to mam coraz więcej klientów, którzy wiedzą, że moja firma ma bardzo dobrą infrastrukturę i może im wiele zaoferować.

Beata Kwieczko

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

Na żywo

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna