Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka»Rewolucji nie będzie?

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


Publicystyka

Rewolucji nie będzie?

Kielce / 19 listopada 2018 / Tekst

„Piętnaście sekund. To cała wieczność”. Te pamiętne słowa Bogdan Wenta wypowiedział podczas meczu z Norwegią, gdy reprezentacja Polski walczyła o półfinał Mistrzostw Świata. Dziś na zmianę Kielc ma pięć lat, ale jak sam podkreśla, to krótki czas.

Kielczanie pamiętają nowego prezydenta przede wszystkim z jego dokonań w PGE VIVE Kielce i kadrze Polski. Już wtedy kibice w Hali Legionów śpiewali „Wenta na prezydenta”. Nikomu w tym czasie nie przeszło by przez myśl, że zaledwie kilka lat później będzie to jego hasło wyborcze w zwycięskiej kampanii. Nowy prezydent wszedł jednak w politykę z taką samą skutecznością, z jaką kiedyś walczył o trofea w szczypiorniaku. W 2014 roku, jako kandydat Platformy Obywatelskiej, zdobył prawie 39 tysięcy głosów w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Taki wynik dał mu mandat z okręgu świętokrzysko-małopolskiego. Wenta wykorzystał szansę, a w Brukseli był jednym z najaktywniejszych europosłów. Natomiast cztery lata później zdobył 10 tysięcy głosów więcej jako kandydat Projektu Świętokrzyskie w wyborach na prezydenta Kielc

Z kim koalicja?

W trakcie swojej kadencji w Brukseli Wenta nie zapomniał o Kielcach i starał się aktywnie uczestniczyć w życiu miasta. W 2016 roku Danuta Papaj, doradczyni i dyrektorka jego biura poselskiego, wpadła na pomysł założenia Stowarzyszenia Projekt Świętokrzyskie. Grupa lokalnych społeczników zorganizowała kilka akcji, z czego największych echem odbił się „Paragedon”, czyli festiwal aktywności ruchowej dla osób niepełnosprawnych.

- Wtedy nie myśleliśmy jeszcze, żeby Bogdan wystartował w wyborach. Chcieliśmy zebrać grupę ludzi z potencjałem, którzy zamierzali działać i zmieniać miasto na lepsze - mówi Danuta Papaj. Pomysł kandydatury urodził się w zeszłym roku. Wenta, pomimo tego, że zabiegał o rekomendację Platformy Obywatelskiej, nie dostał jej. Otrzymał ją Artur Gierada, poseł tej partii. Dlatego były szczypiornista zdecydował się kandydować z ramienia stowarzyszenia, które wystawiło także listy do Rady Miasta. I tak jak 16 lat temu stowarzyszenie Porozumienie Samorządowe 2002 Wojciecha Lubawskiego połączyło różne środowiska, tak teraz Projekt Świętokrzyskie zrobił to samo. A do Rady Miasta wprowadził siedmiu radnych.

Do samodzielnego rządzenia trochę brakuje, ale to Projekt rozdaje karty w tworzeniu koalicji. Najpierw wydawało się, że naturalnym współrządzącym będą radni Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, ale przed kilkoma dniami gruchnęła wieść, której niewielu się podziewało: rozmowy prowadzone są także z władzami Prawa i Sprawiedliwości!

- Możliwości jest bardzo dużo. Nie zapominajmy, ze PiS wprowadziło 11 radnych i to też pokazuje, że nie możemy się odwrócić i patrzeć tylko na wynik matematyczny, jaki uzyskamy wspólnie z Koalicją Obywatelską. Jeżeli ze strony tych jedenastu osób będą elementy spójne z wizją miasta, to nie możemy ich pominąć. To największa grupa w Radzie Miasta. To trochę tak jak w sporcie. Ktoś może grać w dwóch klubach, ale na końcu i tak spotykają się w reprezentacji. Nie chcę dzielić na „ich” i „nas” - twierdzi Bogdan Wenta.

Danuta Papaj matką sukcesu

Tak jak cztery lata temu Danuta Papaj poprowadziła kampanię Wenty do Europarlamentu, tak teraz zrobiła to w Kielcach. I choć czasem można było odnieść wrażenie, że to ona jest lepiej przygotowana merytorycznie niż sam kandydat, to broni go twierdząc, że jego entuzjazm i chęć działania szybko przejdzie na pracowników w ratuszu.

- To nawet lepiej, że Bogdan miał inne spojrzenie na pewne problemy. On nie patrzył z perspektywy mieszkańców, tylko szerzej. Szybko się uczy i umie słuchać ludzi. Dlatego tak dużą wagę przykładaliśmy do spotkań z mieszkańcami - tłumaczy Danuta Papaj, która z zawodu jest doradcą podatkowym, a chodzą słuchy, że obejmie stanowisko wiceprezydenta Kielc.

Nie chce rewolucji

22 listopada odbędzie się uroczyste ślubowanie Bogdana Wenty i nowych radnych. W mediach od momentu ogłoszenia wyników wyborów działa giełda nazwisk na stanowiska nowych prezesów i dyrektorów w instytucjach i spółkach miejskich, ale nowy prezydent odcina się od tego typu informacji.

- Pojawia się bardzo dużo nazwisk, co od razu powoduje, że rodzi się wiele pytań i podpowiedzi. Czasami pośpiech nie służy. Zalecam trochę cierpliwości. Na razie żadnych rozmów nie ma - twierdzi Bogdan Wenta. - Obecnie myślimy o wiceprezydentach, sekretarzu i skarbniku. Cała reszta to nie jest tryb nadzwyczajnie pilny - dodaje Danuta Papaj.

Jednak w najbliższych miesiącach zmiany zajdą między innymi w Zarządzie Transportu Miejskiego, Geoparku oraz Wydziale Usług Komunalnych i Zarządzania Środowiskiem w ratuszu, a także w Zakładzie Obsługi Urzędu Miasta. Dyrektorzy tych podmiotów osiągneli wiek emerytalny. Część z nich odejdzie w pierwszej połowie nowego roku, natomiast reszta w drugiej.

- Podtrzymuję to, co mówiłem w kampanii wyborczej. Jesteśmy otwarci na różne propozycje, ale to konkursy mają zadecydować.  Wyznacznikiem nie mogą być barwy partyjne tylko kompetencje - zapewnia Wenta.

A co ze strategicznymi spółkami, czyli Targami Kielce oraz Kieleckim Parkiem Technologicznym?  - Targi i KPT to są dwie bardzo ważne instytucje w mieście, które wymagają szczególnego i spokojnego podejścia. Nie chcemy robić rewolucji. Rynek targowy w Polsce rywalizuje ze sobą. Nie możemy spowodować sytuacji, że uznany ośrodek targowy zacznie mieć chwiejne nogi. W KPT wpompowano wiele milionów złotych i trzeba się bardzo dokładnie wszystkiemu przyjrzeć, żeby można było podejmować jakieś działania. Może czasem wystarczy kilka roszad. To nie będzie okres ochronny dla włodarzy, tylko okres, w którym trzeba będzie wykazać, co zostało zrobione i w jakim kierunku idziemy - tłumaczy Danuta Papaj, która dodaje, że każdy z dyrektorów spółek i instytucji miejskich będzie musiał pokazać swoje sukcesy i plan na najbliższe miesiące.

Piotr Natkaniec

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna