Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka»Rewolucji nie będzie?

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


Publicystyka

Rewolucji nie będzie?

Kielce / 19 listopada 2018 / Tekst

„Piętnaście sekund. To cała wieczność”. Te pamiętne słowa Bogdan Wenta wypowiedział podczas meczu z Norwegią, gdy reprezentacja Polski walczyła o półfinał Mistrzostw Świata. Dziś na zmianę Kielc ma pięć lat, ale jak sam podkreśla, to krótki czas.

Kielczanie pamiętają nowego prezydenta przede wszystkim z jego dokonań w PGE VIVE Kielce i kadrze Polski. Już wtedy kibice w Hali Legionów śpiewali „Wenta na prezydenta”. Nikomu w tym czasie nie przeszło by przez myśl, że zaledwie kilka lat później będzie to jego hasło wyborcze w zwycięskiej kampanii. Nowy prezydent wszedł jednak w politykę z taką samą skutecznością, z jaką kiedyś walczył o trofea w szczypiorniaku. W 2014 roku, jako kandydat Platformy Obywatelskiej, zdobył prawie 39 tysięcy głosów w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Taki wynik dał mu mandat z okręgu świętokrzysko-małopolskiego. Wenta wykorzystał szansę, a w Brukseli był jednym z najaktywniejszych europosłów. Natomiast cztery lata później zdobył 10 tysięcy głosów więcej jako kandydat Projektu Świętokrzyskie w wyborach na prezydenta Kielc

Z kim koalicja?

W trakcie swojej kadencji w Brukseli Wenta nie zapomniał o Kielcach i starał się aktywnie uczestniczyć w życiu miasta. W 2016 roku Danuta Papaj, doradczyni i dyrektorka jego biura poselskiego, wpadła na pomysł założenia Stowarzyszenia Projekt Świętokrzyskie. Grupa lokalnych społeczników zorganizowała kilka akcji, z czego największych echem odbił się „Paragedon”, czyli festiwal aktywności ruchowej dla osób niepełnosprawnych.

- Wtedy nie myśleliśmy jeszcze, żeby Bogdan wystartował w wyborach. Chcieliśmy zebrać grupę ludzi z potencjałem, którzy zamierzali działać i zmieniać miasto na lepsze - mówi Danuta Papaj. Pomysł kandydatury urodził się w zeszłym roku. Wenta, pomimo tego, że zabiegał o rekomendację Platformy Obywatelskiej, nie dostał jej. Otrzymał ją Artur Gierada, poseł tej partii. Dlatego były szczypiornista zdecydował się kandydować z ramienia stowarzyszenia, które wystawiło także listy do Rady Miasta. I tak jak 16 lat temu stowarzyszenie Porozumienie Samorządowe 2002 Wojciecha Lubawskiego połączyło różne środowiska, tak teraz Projekt Świętokrzyskie zrobił to samo. A do Rady Miasta wprowadził siedmiu radnych.

Do samodzielnego rządzenia trochę brakuje, ale to Projekt rozdaje karty w tworzeniu koalicji. Najpierw wydawało się, że naturalnym współrządzącym będą radni Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, ale przed kilkoma dniami gruchnęła wieść, której niewielu się podziewało: rozmowy prowadzone są także z władzami Prawa i Sprawiedliwości!

- Możliwości jest bardzo dużo. Nie zapominajmy, ze PiS wprowadziło 11 radnych i to też pokazuje, że nie możemy się odwrócić i patrzeć tylko na wynik matematyczny, jaki uzyskamy wspólnie z Koalicją Obywatelską. Jeżeli ze strony tych jedenastu osób będą elementy spójne z wizją miasta, to nie możemy ich pominąć. To największa grupa w Radzie Miasta. To trochę tak jak w sporcie. Ktoś może grać w dwóch klubach, ale na końcu i tak spotykają się w reprezentacji. Nie chcę dzielić na „ich” i „nas” - twierdzi Bogdan Wenta.

Danuta Papaj matką sukcesu

Tak jak cztery lata temu Danuta Papaj poprowadziła kampanię Wenty do Europarlamentu, tak teraz zrobiła to w Kielcach. I choć czasem można było odnieść wrażenie, że to ona jest lepiej przygotowana merytorycznie niż sam kandydat, to broni go twierdząc, że jego entuzjazm i chęć działania szybko przejdzie na pracowników w ratuszu.

- To nawet lepiej, że Bogdan miał inne spojrzenie na pewne problemy. On nie patrzył z perspektywy mieszkańców, tylko szerzej. Szybko się uczy i umie słuchać ludzi. Dlatego tak dużą wagę przykładaliśmy do spotkań z mieszkańcami - tłumaczy Danuta Papaj, która z zawodu jest doradcą podatkowym, a chodzą słuchy, że obejmie stanowisko wiceprezydenta Kielc.

Nie chce rewolucji

22 listopada odbędzie się uroczyste ślubowanie Bogdana Wenty i nowych radnych. W mediach od momentu ogłoszenia wyników wyborów działa giełda nazwisk na stanowiska nowych prezesów i dyrektorów w instytucjach i spółkach miejskich, ale nowy prezydent odcina się od tego typu informacji.

- Pojawia się bardzo dużo nazwisk, co od razu powoduje, że rodzi się wiele pytań i podpowiedzi. Czasami pośpiech nie służy. Zalecam trochę cierpliwości. Na razie żadnych rozmów nie ma - twierdzi Bogdan Wenta. - Obecnie myślimy o wiceprezydentach, sekretarzu i skarbniku. Cała reszta to nie jest tryb nadzwyczajnie pilny - dodaje Danuta Papaj.

Jednak w najbliższych miesiącach zmiany zajdą między innymi w Zarządzie Transportu Miejskiego, Geoparku oraz Wydziale Usług Komunalnych i Zarządzania Środowiskiem w ratuszu, a także w Zakładzie Obsługi Urzędu Miasta. Dyrektorzy tych podmiotów osiągneli wiek emerytalny. Część z nich odejdzie w pierwszej połowie nowego roku, natomiast reszta w drugiej.

- Podtrzymuję to, co mówiłem w kampanii wyborczej. Jesteśmy otwarci na różne propozycje, ale to konkursy mają zadecydować.  Wyznacznikiem nie mogą być barwy partyjne tylko kompetencje - zapewnia Wenta.

A co ze strategicznymi spółkami, czyli Targami Kielce oraz Kieleckim Parkiem Technologicznym?  - Targi i KPT to są dwie bardzo ważne instytucje w mieście, które wymagają szczególnego i spokojnego podejścia. Nie chcemy robić rewolucji. Rynek targowy w Polsce rywalizuje ze sobą. Nie możemy spowodować sytuacji, że uznany ośrodek targowy zacznie mieć chwiejne nogi. W KPT wpompowano wiele milionów złotych i trzeba się bardzo dokładnie wszystkiemu przyjrzeć, żeby można było podejmować jakieś działania. Może czasem wystarczy kilka roszad. To nie będzie okres ochronny dla włodarzy, tylko okres, w którym trzeba będzie wykazać, co zostało zrobione i w jakim kierunku idziemy - tłumaczy Danuta Papaj, która dodaje, że każdy z dyrektorów spółek i instytucji miejskich będzie musiał pokazać swoje sukcesy i plan na najbliższe miesiące.

Piotr Natkaniec

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

Na żywo

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna