Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

PUBLICYSTYKA

dr Dorota Koczwańska - Kalita, IPN: Pamięć historyczna kształtuje naszą przyszłość

piątek, 16 października 2020 09:37 / Autor: Katarzyna Bernat
Katarzyna Bernat

Rozmowa z doktor Dorotą Koczwańską-Kalitą, naczelnikiem Delegatury IPN w Kielcach.

Dlaczego potrzebna jest nam pamięć historyczna?

- Pamięć historyczna jest poszerzaniem naszej wiedzy o przeszłości. Za tym stoją wartości, które staramy się utrwalać i wychodzić z nimi na zewnątrz. Natomiast historia pozwala nam dochodzić do prawdy o minionych wydarzeniach.

Dlaczego pojawiają się sytuacje manipulacji historią? Przykładem jest próba - ze strony rosyjskiej - zrzucenia odpowiedzialności Polski za wybuch II wojny światowej lub próba uczynienia Polaków współodpowiedzialnymi za Holocaust.

- Polityka historyczna stała się ważnym orężem walki na arenie międzynarodowej. Próbuje się rozmyć odpowiedzialność za wydarzenia, które  miały miejsce podczas II wojny światowej. Powoduje to pewien chaos. Jeśli sami nie opowiemy światu historii, to opowiedzą ją za nas.

IPN walczy o prawdę historyczną i wychodzi z nią do opinii międzynarodowej. Dlaczego?

- Instytut działa od 20 lat i jest jedyną placówką naukowo-badawczą, która podejmuje trudne tematy z naszej najnowszej historii i stara się zgłębić jej różne aspekty. Wychodzimy także do opinii międzynarodowej, między innymi poprzez publikacje w różnych językach. Pisanie historii musi być przełożone na różne narzędzia współczesnego świata. Obserwujemy teraz wojnę na wizję przeszłości. IPN często odpiera argumenty, które są niezgodne z prawdą.

Więcej w audycji radiowej:

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO