Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

PUBLICYSTYKA

Co przyniesie Mikołaj?

piątek, 01 grudnia 2017 16:11 / Autor: Tygodnik eM Kielce
Tygodnik eM Kielce

Lalki, samochody, gry planszowe, zabawki edukacyjne, a może wizyta w bawialni? Pomysłów na mikołajkowe prezenty jest mnóstwo. Co najczęściej wybierają rodzice dla swoich pociech?

Wielkimi krokami zbliża się długo wyczekiwana przez najmłodszych data. Mowa oczywiście o 6 grudnia, kiedy wspominamy Świętego Mikołaja, obchodzimy mikołajki i wręczamy swoim pociechom prezenty. Jak się okazuje, zakupowy szał trwa już od kilku tygodni. Potwierdza to Agnieszka Botkiewicz, kierownik Hurtowni Odzieży i Akcesoriów Dziecięcych ARES. – Codziennie rodzice szukają u nas odpowiednich upominków dla swoich dzieci – mówi pani kierownik. A co najczęściej wybierają?

Hit – zabawki edukacyjne

Dużą popularnością cieszą się wszystkie zabawki grające i edukacyjne. – Widać, iż rodzice mają świadomość, że upominek powinien służyć nie tylko zabawie, ale także pomagać dziecku w rozwoju – mówi Agnieszka Botkiewicz. Wybór wśród tego typu zabawek jest bardzo duży. Producenci oferują gadżety, które uczą kolorów, kształtów, nazw zwierząt, uczą też liczyć, mówić po angielsku oraz wielu innych rzeczy. – Oczywiście służymy pomocą i podpowiadamy, które zabawki są najlepsze dla dziecka w danym wieku – uzupełnia pani Agnieszka.

Pracownicy hurtowni ARES podkreślają również, że część osób kieruje się przy wyborze po prostu marzeniami, oczekiwaniami i zainteresowaniami dziecka. – Tak naprawdę każda zabawka ma jakieś zalety. Układając klocki, dziecko uczy się cierpliwości, kreatywności, a także kształtuje i rozwija swoje zdolności manualne. Wszelkiego rodzaju podarunki edukacyjne są doskonałe dla małych dzieci, które dopiero poznają świat. Ale nie zapominajmy o takich zabawkach, które znamy z dzieciństwa i wydają nam się najprostsze, bo one również świetnie się sprawdzają – zaznacza Botkiewicz.

Oprócz zabawek i wszelkiego rodzaju gadżetów, popularnymi prezentami są ubrania. – To się sprawdza, zwłaszcza w przypadku starszych dzieci, które już wyrosły z zabawek – zauważa Agnieszka Botkiewicz.

Słodycze i roboty

Świetnym prezentem dla dziecka będzie wizyta w miejscu, w którym może ono aktywnie i kreatywnie spędzić czas. W Kielcach takich nie brakuje.

Jednym z nich jest Manufaktura Słodyczy „Magia Karmelu”, która znajduje się w Aptece Wyobraźni Muzeum Zabawy i Zabawek. Właściciele oferują nie tylko świetną zabawę, ale także ciekawe warsztaty. – Jedną z naszych propozycji są warsztaty karmelowe, w trakcie których uczestnicy mogą przygotować własne lizaki. Zaczęliśmy już robić lizaki w kształcie choinek, pastorału Mikołaja i zawieszek choinkowych. Naszą tegoroczną nowością są warsztaty czekoladowe. Podczas spotkania każdy może własnoręcznie wykonać wymarzoną tabliczkę czekolady, którą później zabiera do domu. Na takich warsztatach dzieci mogą spróbować prawdziwego ziarna kakaowca, a także poczęstować się wyśmienitą czekoladą do picia – opowiada Martyna Szymańska z Manufaktury Słodyczy. Oprócz warsztatów i pokazów, najmłodsi mogą skorzystać także z sali zabaw i mini czytelni. Dla starszych natomiast wiele propozycji przygotowała familijna kawiarenka, która także ma siedzibę w Muzeum Zabawek.

Idealnym miejscem do kreatywnego spędzenia czasu jest również siedziba firmy RoboTechnic w Kieleckim Parku Technologicznym. Firma oferuje zajęcia z robotyki i programowania, podczas których dzieci budują przeróżne konstrukcje z klocków LEGO, a następnie uczą się je programować. – Na naszych kursach najmłodsi świetnie się bawią, uczą się pracy zespołowej i logicznego myślenia, rozwijają swoją kreatywność. W RoboTechnic wiemy, że zabawa jest najbardziej naturalną aktywnością każdego dziecka – podkreśla Marcin Winiarski, właściciel firmy.

Oferta zawiera konkretne propozycje dla dzieci w różnym wieku. – Najmłodsi, którzy nie skończyli jeszcze dziewięciu lat, tworzą roboty z klocków Lego WeDo, starsi natomiast mają do dyspozycji najbardziej zaawansowane zestawy Lego Mindstorms EV3 lub NXT 2.0 – podkreśla właściciel.

A może bawialnia?

Rodzice wychwalają także bawialnię „Czary Mary”, która mieści się w Galerii Korona w Kielcach. Izabela Bochen-Pawlik często przychodzi tu ze swoim 4-letnim synkiem Antosiem: – Bardzo polecam to miejsce. Panie są bardzo przyjazne i otwarte. Mój syn świetnie się tu bawi, a ja mam pewność, że jest pod dobrą opieką. Dlatego często tu wracamy.

Pracownicy bawialni mogą wyręczać rodziców nie tylko w odbiorze dziecka ze szkoły, ale także zapewniają mu profesjonalną opiekę, pomoc w odrabianiu lekcji, gimnastykę korekcyjną i szereg dodatkowych zajęć. Jest też mnóstwo atrakcji dla tych najmłodszych, którzy chcą się po prostu pobawić. – Mamy zjeżdżalnie, trampoliny, ściankę wspinaczkową, armatki pneumatyczne, kącik dla maluszków i wiele innych atrakcji, z których można korzystać. Warto pamiętać, że dzieci do lat trzech mogą się bawić tylko w towarzystwie swoich opiekunów. Starsze mogą zostać pod naszą opieką – informuje Adriana Makówka.

Z okazji mikołajek bawialnia ma mały prezent. – 6 grudnia w godzinach 12, 14, 16 i 18 na około 40 minut pojawi się u nas Święty Mikołaj. Rodzice będą mogli mu przekazać paczkę, a on podaruje ją dziecku. Przygotowaliśmy też specjalne zabawy i dodatkowe atrakcje – zachęca pani Adriana.

Jak zatem widać, możliwości jest wiele. Jednak wybierając prezent dla dziecka, pamiętajmy, by było to coś, co naprawdę sprawi mu radość.

Iwona Gajewska-Wrona

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO