Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
DECORTREND

PUBLICYSTYKA

Sanktuaria Maryjne na Ziemi Świętokrzyskiej na wakacyjne wyjazdy rodzinne

poniedziałek, 06 lipca 2020 13:30 / Autor: Radio eM
Kolegiata w Wiślicy Fot. Piotr Michalec
Radio eM

Jest wiele propozycji spędzania wolnego czasu w wakacje. Podróżującym po regionie świętokrzyskim proponujemy na przykład odwiedzenie ciekawych sanktuariów maryjnych.

Zwrot podatków

Matka Łaskawa Kielecka

         Maryja, czczona w różnych wizerunkach, jest również naszą Matką, która chce być jak najbliżej swoich dzieci. Kielczanie od wieków wielkim szacunkiem otaczają obraz Matki Łaskawej Kieleckiej, który w katedrze jest obecny już od początku XVII wieku. Wizerunek ten zasłynął z wielu łask, jakich doznawali czciciele Maryi z całej okolicy. Na starej ramie można odczytać napis: „Matka Boska Łaskawa Kielecka XVII wiek”. Z zachowanych od 1650 roku katalogów kościelnych dowiadujemy się o licznych wotach, jakie wierni zostawiali Bogurodzicy dziękując za otrzymywane łaski.

Na szczególną uwagę zasługuje ukoronowanie obrazu przez świętego Jana Pawła II. Na zakończenie Eucharystii w Masłowie Papież powiedział: „Dokonałem koronacji od wieków czczonego obraz Matki Bożej Łaskawej w katedrze kieleckiej. Owa koronacja przypada dokładnie w 820 rocznicę konsekracji waszej katedry. W macierzyńskie dłonie Matki Bożej Łaskawej oddaję tę ziemię i jej mieszkańców”. Po wizycie Ojca Świętego w Kielcach w południowej nawie urządzono kaplicę Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej, oddzielając ołtarz od wnętrza świątyni metalową kratą.

Matka Miłosierdzia w Piekoszowie 

         Od ponad 300 lat, liczne łaski u Boga wyprasza, Matka Miłosierdzia w Piekoszowie. Obraz trafił do parafii na początku XVIII wieku, darowany przez przeora Jasnej Góry ojca Tobiasza Czechowskiego i zasłynął licznymi cudami. Piekoszów stał się miejscem pielgrzymek. Na początku XIX wieku wybudowano nową świątynię, do której został przeniesiony obraz. Bogurodzica Miłosierdzia towarzyszyła Polakom w czasie wszystkich wydarzeń historycznych. Wierni odwiedzający sanktuarium otrzymywali tutaj liczne łaski.

8 października 1968 roku obraz Matki Bożej Miłosierdzia ukoronował Prymas Polski ks. kardynał Stefan Wyszyński. Przyczyniło się to do ożywienia kultu maryjnego wśród ludzi nie tylko z Kielecczyzny, ale z całej Polski. W nocy z 14 na 15 stycznia 1983 roku dokonano świętokradczego rabunku koron zdobiących obraz. Trzy lata później kardynał Józef Glemp dokonał aktu rekoronacji. Dziś cudowny wizerunek Madonny znajduje się w ołtarzu głównym świątyni piekoszowskiej. 

Przy sanktuarium otwarty jest Dom dla Niepełnosprawnych. Do Piekoszowa przyjeżdża coraz więcej ludzi z całej Polski, aby tutaj szukać opieki i wstawiennictwa Matki Miłosierdzia. Wymownym świadectwem są liczne wota umieszczone w gablotach w nawie głównej. Wśród nich są srebrne: oczy, nogi, serca – oznaczające, z jakiej dolegliwości i choroby ludzie zostali uzdrowieni za wstawiennictwem Maryi.

Matka Loretańska w Piotrkowicach

         Jadąc w kierunku Buska-Zdroju warto zatrzymać się w Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Piotrkowicach. Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Piotrkowicach jest duchowo związane z międzynarodowym Sanktuarium w Loreto we Włoszech. Domek Loretański w Piotrkowicach należy do jednych z najpiękniejszych replik Santa Casa w Loreto, nawiązująca do XIII- wiecznego kultu Bożej Rodzicielki, której wierni składali swoje modlitwy dziękczynne i tak powstała znana Litania Loretańska.

Za formalny początek sanktuarium uważa się 15 sierpnia 1628 roku, kiedy umieszczono tam gotycką figurę Madonny z Dzieciątkiem oraz  wyoraną z ziemi małą statuetkę Matki Bożej czczonej pod tytułem – Matki Życia, gdyż stała się niezawodną orędowniczką małżonków w upraszaniu u Boga daru rodzicielstwa i łaski szczęśliwego rozwiązania dla matek w stanie błogosławionym. Pierwotnie sanktuarium opiekowali się ojcowie bernardyni. W latach 1824-1834 zajmowali się nim redemptoryści, a od 1970 roku mieszkają w klasztorze i posługują w parafii ojcowie karmelici.

We wrześniu 1958 roku łaskami słynącą figurę Matki Bożej Loretańskiej ukoronował ks. bp Czesław Kaczmarek, który powiedział wtedy, że wkłada na skronie Madonny Piotrkowickiej dwie korony: cierniową - własnych cierpień, doznanych w komunistycznym więzieniu i złotą - wdzięczności za ocalenie Kościoła w trudnym okresie dziejów naszej Ojczyzny.

Ukoronowana figura Bogurodzicy została otoczona niezwykłą czcią przez wiernych. Matka Boża Piotrkowicka okazała się niezawodną patronką rodziców i ich dzieci. Od wieków przybywały tu małżeństwa, które nie mogły mieć potomstwa i dzięki wstawiennictwu Maryi ich prośby były wysłuchiwane. Natomiast kobiety oczekujące dziecka prosiły Bogurodzicę o szczęśliwy poród i wypraszały błogosławieństwo dla swoich pociech. Wierni wypraszają tutaj również inne łaski: uzdrowienia, nawrócenia, cudownego uratowania życia, ale szczególnie dar rodzicielstwa.

Matka Boża Łokietkowa w Wiślicy

         Będąc w powiecie buskim, warto pojechać także do Wiślicy, gdzie istnieją najstarsze ślady chrześcijaństwa na ziemiach polskich pochodzące z IX wieku. Na uwagę zasługuje XIV-wieczna kolegiata powstała z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego. Czczona jest tam XIII-wieczna figura Matki Bożej Łokietkowej, z którą wiąże się piękna legenda. To właśnie przed Nią miał się modlić Władysław Łokietek, który chciał zjednoczyć Polskę, po ponad 100 latach rozbicia dzielnicowego. Pewnego dnia zmęczony książę zasnął w kościele i we śnie przemówiła do niego Maryja: „Władysławie, wstań, idź, a zwyciężysz”. Od tego czasu wiślicka Madonna nazywana jest Matką Bożą Łokietkową. Stąd też od ponad 20 lat wyrusza Piesza Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę.

Inne Sanktuaria Maryjne

Wśród miejsc regionu świętokrzyskiego chętnie odwiedzanych przez turystów jest Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie-Godowie, gdzie czczony jest Obraz Bolesnej Królowej Polski w obrazie Licheńskim z orłem na piersi. Powstało ono w ciągu ostatnich 30 lat. Kościół jest wotum dziękczynnym za ocalenie Narodu Polskiego od ateizmu z błagalną prośbą o pokój na świecie.  Wokół świątyni, wieloletni kustosz sanktuarium śp. ks. Czesław Wala, utworzył szereg innych dzieł, które służą przybywającym pielgrzymom i osobom niepełnosprawnym, które w tym miejscu mogą liczyć na szczególną pomoc duszpasterską. Na uwagę zasługuje także Golgota, czyli monumentalna budowla będąca Martyrologium Narodu Polskiego. Znajdują się tam kaplice upamiętniające m.in. bolesne wydarzenia w dziejach Polski: zbrodnię katyńską, Powstanie Warszawskie, czy morderstwo bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W czerwcu 2010 odsłonięto także tablicę upamiętniającą śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i ofiary katastrofy samolotu pod Smoleńskiem. 

         W regionie świętokrzyskim jest wiele miejsc godnych uwagi związanych z Bogurodzicą, jak na przykład Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej koło Stąporkowa. Wybierając się na letnią wędrówkę warto więc poznać miejsca kultu Maryjnego na Ziemi Świętego Krzyża.  

 

Nowy numer!
31/2020 31/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO