Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

PUBLICYSTYKA

Życie mocniejsze od śmierci

piątek, 19 kwietnia 2019 08:37 / Autor: Radio eM
Radio eM

Nie doceniamy wielkiego daru, jakim jest życie. Niekiedy wydaje nam się ono zbyt dużym ciężarem. A życie jest niewątpliwie najważniejszą wartością, jaką człowiek otrzymał od Boga. To podobieństwo do Stwórcy przejawia się w głębokiej świadomości życia.

21 kwietnia przypada Wielkanoc – radosny dzień Zmartwychwstania Pańskiego. Chrześcijaństwo to jedyna religia, w której ukrzyżowany Bóg zwyciężył. Jezus pokazuje zwycięstwo tych, którzy zostali odrzuceni. Budda i inni odchodzili w majestacie, chrześcijaństwo jest najbliżej człowieka. Z Ewangelii wiemy, że śmierć to nie katastrofa w niewłaściwym miejscu, ale spotkanie z Bogiem, który jest nam bliski, bo przeżył ludzkie życie. Krzyż nie to znak nie tylko cierpienia, ale przede wszystkim miłości. Jedynie poganie czynią z Wielkanocy święto powrotu wiosny, która powraca stale z tymi samymi kwiatami. Radość wielkanocna to coś innego, to oderwanie się od życia doczesnego, aby żyć coraz pełniej z Bogiem.

Każdy z nas zawdzięcza swoje istnienie rodzicom, a wierzący – Bogu, który rozpoczął i kontynuuje dzieło stworzenia. Jednak człowiek często tę największą wartość ignoruje i depcze. Dzień Świętości Życia, który przypada 25 marca za sprawą Jana Pawła II, jest zaproszeniem do zastanowienia się nad świętością, niepowtarzalnością ludzkiego istnienia. Nasz wielki Polak, Jan Paweł II, poświęcił w swoim nauczaniu bardzo wiele miejsca tej tematyce. Mimo licznych głosów krytyki ze strony zwolenników aborcji czy eutanazji stał po stronie bezbronnych.

Pokochać życie – niektórym przychodzi to łatwiej, innym trudniej. Jedni doświadczają w swoim życiu wiele miłości, drudzy zaś zupełnie niewinnie cierpią ponad miarę. W dziejach Kościoła jest wiele przykładów ludzi, którzy potrafili dostrzec i docenić życiowy skarb, mimo różnych przeciwności losu. Zaufali Bogu i wykorzystali niepowtarzalną szansę, jaką wszyscy otrzymujemy.

 Wiara w zmartwychwstanie – to wiara w życie całego człowieka, z ciałem i duszą, w przyszłym świecie, po przezwyciężeniu śmierci. A najlepsza forma ewangelizacji – o Chrystusie zmartwychwstałym – to przekazywanie drugiemu tego, czego się samemu doświadczyło w swoim życiu duchowym. Jeżeli spotkałeś zmartwychwstałego Pana, biegnij wraz z Marią Magdaleną, by powiedzieć o Nim światu.

Uważam, iż życie chrześcijanina jest podobne do biegu sportowców, lekkoatletów, w którym to biegu przewodzi Chrystus, a metą jest zmartwychwstanie.

Skalbmierz, 21 kwietnia 2019 roku

Ksiądz Marian Fatyga

Nowy numer!
37/2020 37/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO