Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

PUBLICYSTYKA

Przebadaj się!

sobota, 06 października 2018 08:00 / Autor: Radio eM
Radio eM

Październik od kilkudziesięciu lat jest Miesiącem Świadomości Raka Piersi. Świętokrzyskie  Centrum Onkologii to unikalna w skali kraju lecznica pod względem udogodnień w dostępie do badań profilaktycznych. Jej dwa kluczowe programy, „Żyj zdrowo” oraz „Bądź świadoma”,  zachęcają do badań profilaktycznych w zakresie profilaktyki  nowotworu piersi i szyjki macicy.  

Rak piersi – taką diagnozę słyszy każdego roku około 17 tysięcy Polek. To najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Stanowi około jedną piątą wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe.

Przebudować mentalność

Jak podkreśla profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, w ostatnich latach mamy do czynienia ze wzrostem świadomości tego, jak ważna jest profilaktyka raka piersi oraz raka szyjki macicy. – Droga, którą idziemy, prowadzi do przebudowy mentalności i wiedzy Polaków. Chcemy, żeby społeczeństwo zrozumiało, jak prawdziwe jest hasło „moje zdrowie w moich rękach”. Będąc onkologiem pracującym w zawodzie od czterdziestu lat jestem szczęśliwy, że mogłem doczekać czasów, gdy działalność profilaktyczna prowadzona jest w nowoczesny, skoordynowany sposób i daje oczekiwane rezultaty – mówi profesor Góźdź.

– Od 1985 roku na całym świecie październik jest Miesiącem Świadomości Raka Piersi.  Niech ten cztery tygodnie różnorakich kampanii zdrowotnych uświadomią kobietom, jak ważne są badania mammograficzne i cytologiczne. Bo skala problemu jest zatrważająca. W województwie świętokrzyskim odnotowujemy około pół tysiąca zachorowań na raka piersi, dwieście kobiet przegrywa tę walkę – informuje dr Małgorzata Biskup, kierownik projektów profilaktycznych „Wsparcie profilaktyki zdrowotnej w Regionie”.

Badań coraz więcej

Jak dodaje dr Leszek Smorąg, kierownika projektu „Być świadomą kobietą”, od początku trwania akcji odnotowano diametralny wzrost wykonanej diagnostyki badań. – Jeżeli chodzi o badania cytologiczne, w styczniu 2017 roku, przed rozpoczęciem projektu, wykonaliśmy ich 15. We wrześniu 2017, po wdrożeniu działań, już 175. We wrześniu tego roku udało się nam przekroczyć magiczny tysiąc – było to dokładnie 1112 badań. Od początku roku, w całym projekcie jest już ponad 4,5 tysiąca badań, w tym zdiagnozowaliśmy 54 pacjentki, które miały wynik nieprawidłowy i zostały przekazane do dalszego leczenia – wyjaśnia dr Smorąg.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii nieustannie organizuje  działania informacyjno-edukacyjne, darmowe badania w specjalnym cytomammobusie, a nawet oferuje bezpłatny dowóz do lecznicy dla tych pacjentek, które nie są w stanie same dotrzeć na miejsce. Z bezpłatnej mammografii mogą skorzystać mieszkanki województwa świętokrzyskiego w wieku 50-69 lat. Natomiast z badań cytologicznych  panie w wieku 25-59 lat. Więcej informacji na ten temat można uzyskać pod numerami telefonów 609 99 00 33 – profilaktyka raka szyjki macicy oraz 607 77 88 88 – profilaktyka raka piersi.

Magdalena Nowak

Nowy numer!
37/2020 37/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO