Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

PUBLICYSTYKA

Czas szczepień

sobota, 15 września 2018 08:00 / Autor: Radio eM
Radio eM

Wrzesień to czas, kiedy warto zadbać o sprawny układ immunologiczny. Przed sezonem infekcyjnym należy wykonać szczepienia, które uchronią przed chorobami. Choć trudno niektórych rodziców przekonać do szczepień dodatkowych, to Świętokrzyskie znajduje się w czołówce pod względem liczby dzieci, które są szczepione obowiązkowymi szczepionkami przeciwko chorobom zakaźnym.

Lek. med. Barbara Szczepańska specjalista chorób zakaźnych, zastępca kierownika I Kliniki Pediatrii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach podkreśla, że pacjenci bardzo często nie są świadomi jak niebezpieczne mogą być choroby zakaźne. –Widzimy to na każdym kroku. W momencie gdy przychodzi na oddział ciężko chore dziecko, rodzic uświadamia sobie, że dana choroba istnieje i jest ogromnym zagrożeniem dla życia malucha. Jedynym zabezpieczeniem dla dzieci są szczepienia. Można powiedzieć, że ratują one życie – dodaje doktor Szczepańska.

Groźna odra

W ostatnich latach zmniejszył się odsetek dzieci szczepionych przeciwko odrze. Oznacza to, że rośnie ryzyko zachorowań na tę chorobę, a nawet epidemii. –Jeśli chodzi o odrę, najbardziej boimy się wielu powikłań jakie niesie zakażenie, w tym podostrego stwardniającego zapalenia mózgu doprowadzającego do śmierci – tłumaczy lekarz. Specjalista chorób zakaźnych, przypomina również o szczepieniu przeciwko meningokokom i pneumokokom. - W Kielcach mamy to szczęście, że dostępne są darmowe szczepienia przeciwko meningokokom grupy B, dla roczników 2016 i 2017. Adresaci szczepień, powinni z nich bez zastanowienia skorzystać – akcentuje doktor Szczepańska. Przypomina również, że od stycznia 2017 roku w naszym kraju dostępne są darmowe szczepienia przeciw pneumokokom.

Konieczna profilaktyka

Oprócz szczepień należy pamiętać o profilaktyce i budowaniu odporności. –W sezonie infekcyjnym małe dzieci, szczególnie noworodki, nie powinny przebywać w zbiorowiskach, gdzie jest dużo ludzi. Należy unikać miejsc, gdzie potencjalnie możemy mieć kontakt z patogenami. Ponadto wskazane jest podawanie dzieciom preparatów witaminowych. Nie należy zapominać również o odpowiedniej diecie, musi być urozmaicona, zawierać owoce i warzywa. Do tego powinien dojść ruch na świeżym powietrzu. To wszystko wpływa na wzmocnienie naszego organizmu - wyjaśnia doktor Szczepańska. Szczepionka to poważny lek biologiczny i jak wszystkie farmaceutyki może powodować działania niepożądane. – My o tym wiemy i mówimy. Żeby mieć zdrowie, trzeba się szczepić. Musimy podchodzić do tego zdroworozsądkowo. Gdy wystąpi jakiś niepożądany odczyn, trzeba się zgłosić do lekarza, który się tym zajmie – uspokaja specjalista. Każdy kto ma jakiekolwiek wątpliwości i pytania dotyczące szczepień u dzieci może się zgłosić do Poradni Chorób Zakaźnych dla Dzieci z Punktem Konsultacyjnym ds. Szczepień przy ul. Karczówkowskiej 45 w Kielcach.

 Magdalena Nowak

Nowy numer!
37/2020 37/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO