Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

PUBLICYSTYKA

Kielce dla Syrii

środa, 29 sierpnia 2018 08:06 / Autor: Radio eM
Radio eM

Pół tysiąca syryjskich dzieci zamieszkujących tereny objęte wojną ma szansę skorzystać z tygodniowych obozów terapeutycznych w Libanie, ale  potrzeba na ten cel minimum 17,5 tysiąca euro. Część udało się już zebrać w ramach akcji „Kielce dla Syrii”. We wrześniu w naszym mieście odbędą się kolejne imprezy; w ich trakcie wolontariusze będą zbierać pieniądze na ten cel.

Charytatywne przedsięwzięcie „Kielce dla Syrii” zostało zapoczątkowane 28 maja przez prezydenta Wojciecha Lubawskiego. Kielce są trzecim miastem w Polsce włączającym się w dzieło pomocy Syrii na tak szeroką skalę. Od początku trwania akcji na terenie miasta organizowane są różnego rodzaju wydarzenia: festyny, biegi, aukcje charytatywne, koncerty, podczas których wolontariusze zbierają datki do puszek. Zbiórki odbywają się również do skarbon stacjonarnych i puszek podczas imprez kulturalnych oraz wydarzeń sportowych, organizowanych w naszym mieście.

Biskup i prezydent apelują o pomoc

- To wyraz solidarności kielczan w stosunku do tych, którym dzieje się najgorzej, bo wojna to najgorszy scenariusz, jaki może spotkać społeczeństwo. Dzisiaj, kierując tę pomoc do dzieci, okazujemy nasz humanitaryzm. Bo przecież bez wrażliwości i świadomości tego, że inni cierpią, trudno żyć. To, że wojny toczą się daleko od nas, nie usprawiedliwia nas i myślę, że powinniśmy czuć się jak jedna wielka rodzina, która pomaga tym, którzy są w tragicznej sytuacji - mówi Wojciech Lubawski.

Do pomocy najmłodszym obywatelom Syrii zachęca również biskup kielecki Jan Piotrowski. „Wakacje przypominają wszystkim o potrzebie oderwania się od codziennych zajęć, aby chociaż na krótki czas zadbać o odpoczynek i zebranie sił do dalszej pracy. Szczególnie z radości wakacyjnego czasu korzystają dzieci. Trzeba jednak pamiętać, że jest na świecie wiele dzieci, które nie tylko nie mają szczęśliwej rodziny i wymarzonych zabawek, ale nawet nie mają dość jedzenia i spokojnego dachu nad głową”,  pisze w komunikacie do wiernych biskup.

Zebrać jak najwięcej

Założeniem organizatorów jest zebranie do 30 września (bo wtedy skończy się akcja) czterystu tysięcy złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na zorganizowanie turnusów terapeutycznych oraz pomoc edukacyjną dla dzieci i młodzieży dotkniętych wojną. Zajęcia mają się odbywać na terenie Libanu, a podczas nich najmłodsi otrzymają wsparcie psychologiczne, duchowe oraz pomoc edukacyjną, w ramach której dostaną wyprawkę i będą mogli pójść do szkoły. Z danych przekazanych przez maronickiego biskupa Lattaki i Tartous w Syrii wynika, że jeden dzień pobytu syryjskiego dziecka na takim turnusie będzie kosztował około pięć euro, co dla pół tysiąca dzieci z tego rejonu stanowi wydatek 17,5 tysiąca euro za siedmiodniowe turnusy.

Anna Gromska, specjalistka do spraw metodyki pracy socjalnej w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Kielcach, który jest koordynatorem tej akcji, podkreśla, że celem organizatorów jest pomoc w zorganizowaniu turnusów dla jak największej liczby uczestników.

- Nie zakładaliśmy, żeby wesprzeć konkretną liczbę dzieci. Chcieliśmy zebrać jak najwięcej środków, bo im więcej ich będziemy mieć, do tym większej liczby najmłodszych ta pomoc trafi. Oprócz głównego celu akcji, to znaczy zbiórki pieniędzy, bardzo ważne są jeszcze cele szczegółowe, czyli uwrażliwianie mieszkańców Kielc i turystów odwiedzających nasze miasto na krzywdę ludzką i sprzeciw wobec wojny. Bo trzeba pamiętać, że podczas trwających siedem lat działań militarnych w Syrii zginęło prawie 400 tysięcy osób, z czego 20 tysięcy to dzieci – mówi Anna Gromska.

W przedsięwzięcie włączyły się wszystkie instytucje kultury i jednostki organizacyjne naszego miasta. Na przykład w Instytucie Dizajnu odbywały się warsztaty ceramiczne poświęcone tematyce Bliskiego Wschodu, a także szycie plecaków, które mają być przekazane dla dzieci w Syrii. Poza imprezami specjalnie organizowanymi na rzecz akcji, w Kielcach przy każdej okazji trwają zbiórki pieniędzy. Wolontariusze byli obecni na Targach Sacro Expo, na Święcie Kielc oraz na koncertach, które odbywały się na Kadzielni w ramach 45. Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej czy III Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej „Alleluja czyli Happy Day”.

- Na samym Festiwalu „Alleluja czyli Happy Day” udało nam się zebrać środki, które pozwolą na miesięczne utrzymanie niemal dwustu dzieci. Hojność uczestników tych wydarzeń przerosła nasze najśmielsze oczekiwania - cieszy się Anna Gromska i dodaje, że do tej pory z samych zbiórek publicznych organizatorom akcji udało się zebrać do puszek ponad 20 tysięcy złotych. - Chciałabym gorąco podziękować za ofiarność kielczan, którzy włączyli się w przedsięwzięcie „Kielce dla Syrii”, ale również zaapelować o kolejne datki, bo liczy się każdy grosz i każda złotówka - zaznacza.

W tej chwili trwają przygotowania do kolejnych imprez mających się odbyć w ramach akcji. Pierwsza z nich to organizowane przez Szkołę Podstawową numer 8 dla wszystkich uczniów szkół podstawowych naszego miasta przedstawienie „Calineczka”. Będzie miało ono charakter charytatywny, a wszystkie środki zebrane podczas spektaklu zostaną przeznaczone na rzecz akcji. Spektakl będzie wystawiany czterokrotnie, 11 września w Kieleckim Centrum Kultury.

W dniach 7 i 8 września, w ramach współpracy Kielc i Telewizji Publicznej, na kieleckiej Kadzielni odbędzie się Festiwal Muzyki Tanecznej. Organizatorzy mają nadzieję, że tam również uda im się zebrać spore kwoty. Oprócz tego wolontariusze MOPR, tak jak w poprzednich miesiącach trwania akcji, będą obecni w Targach Kielce i na wszystkich dużych imprezach sportowych oraz kulturalnych, zaplanowanych na terenie Kielc.

Pieniądze na rzecz dzieci w Syrii można wpłacać również na konta Caritas Diecezji kieleckiej i Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, którzy są partnerami tej akcji. Cały czas trwa też zbiórka poprzez SMS-y. Włączyli się w nią wszyscy najwięksi operatorzy komórkowi. Aby pomóc, należy wysyłać SMS o treści RATUJE na numer 72 405. Koszt wiadomości wynosi 2,46 zł, a całkowity dochód zostanie przekazany na rzecz potrzebujących w Syrii.

Na początku akcji do Kielc przywiezionych zostało ponad sto rysunków wykonanych przez małych Syryjczyków. Prace te wyrażają ich cierpienie, ale wśród nich są też szkice o tematyce pokojowej. Organizatorzy chcieliby, żeby każdy, kto zechce złożyć datek na rzecz przedsięwzięcia, otrzymał oryginalny rysunek syryjskiego dziecka jako formę podziękowania za pomoc.

Patronat honorowy nad akcją objęli: biskup ordynariusz diecezji kieleckiej Jan Piotrowski, minister Beata Kempa oraz wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek. Ambasadorami projektu są znany aktor teatralny i filmowy Mariusz Ostrowski, znakomity piłkarz ręczny, bramkarz PGE Vive Kielce Sławomir Szmal oraz kieleckie pięcioraczki.

Beata Kwieczko

Wpłat można dokonywać na konta Partnerów akcji z dopiskiem w tytule przelewu „Kielce dla Syrii”: Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie: 25 1540 1287 2216 7752 4806 0001 oraz Caritas Diecezji Kieleckiej: 21 1050 1416 1000 0005 0011 5811

Nowy numer!
37/2020 37/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO