Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

PUBLICYSTYKA

Busko pełne muzyki

sobota, 30 czerwca 2018 08:00 / Autor: Radio eM
Radio eM

W Busku-Zdroju znów słychać muzykę poważną. A to za sprawą muzyków, dyrygentów i śpiewaków, którzy przyjechali na XXIV Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz. To prestiżowe wydarzenie kulturalne potrwa do przyszłej soboty.

W programie tegorocznego festiwalu znalazło się ponad 30 występów, wśród nich koncerty symfoniczne, kameralne, recitale mistrzowskie, gale operowe, operetkowe, oratoria i koncerty z muzyką lżejszego gatunku. Impreza rozpoczęła się w sobotę, 30 czerwca, koncertem promenadowym w Muszli Koncertowej Parku Zdrojowego w Busku Zdroju, ale zainaugurowała ją gala operowa  „Najpiękniejsza jest muzyka polska”, która odbyła się wieczorem w Buskim Samorządowym Centrum Kultury.

Fortepian i skrzypce

- Jak co roku będziemy się spotykać z artystami z najwyższych półek, ale przede wszystkim z artystami charyzmatycznymi, których zna cały świat, i którzy lubią przyjeżdżać do Buska. Ogromnie cieszę się z wizyty Rafała Blechacza, zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego z 2005 roku, goszczącego w Busku-Zdroju po raz pierwszy. Skoro jestem przy Konkursie Chopinowskim: zagra też laureat czwartej nagrody z roku 1970, Eugen Indjic, odwiedzający regularnie naszą imprezę. Młode pokolenie będzie reprezentował Szymon Nehring, który w porywającym stylu wygrał konkurs imienia Artura Rubinsteina w Tel Awiwie - mówi Artur Jaroń, dyrektor Festiwalu.

Rafał Blechacz wystąpi podczas tegorocznego festiwalu dwukrotnie, w środę. Po raz pierwszy w pensjonacie Sanato, a następnie w Buskim Samorządowym Centrum Kultury, gdzie zagra razem z Bomsori Kim, utalentowaną skrzypaczką z Korei Południowej. Artystka zaprezentuje się również dziś w Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Królowej Rodzin w Ożarowie, gdzie wystąpi z Narodową Orkiestrą Kameralną z Wilna i wykona rzadko słuchany, ale bardzo piękny koncert d-moll na skrzypce i orkiestrę Feliksa Mendelssohna Bartholdy' ego.

Młodzi utalentowani

Jak przystało na festiwal, którego patronką jest śpiewaczka, rozpoczęła go gala operowa. Z racji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości można było usłyszeć w Busku najsłynniejsze arie z polskich oper od Karola Kurpińskiego począwszy, na  Ludomirze Różyckim skończywszy.

Kilkudniowa impreza muzyczna jest również doskonałą okazją do zaprezentowania swych talentów przez młodych solistów. - Przegląd w ciągu dwudziestu kilku lat dochował się śpiewaków, którzy wyrośli przy festiwalu, a dziś są uznanymi artystami, z czego się bardzo cieszymy. Przed publicznością wystąpią więc nasi dobrzy znajomi: między innymi Magdalena Idzik, Jan Żądło, Klaudia Duda i Jakub Oczkowski - wylicza Artur Jaroń.

Najmłodszych i nie tylko zainteresuje zapewne spektakl „Alicja w krainie czarów”, przygotowany przez Kielecki Teatr Tańca, który zobaczymy jeszcze dzisiaj.

Nie tylko Busko

Przegląd zakończy się w sobotę, 7 lipca, galą finałową w Buskim Samorządowym Centrum Kultury, podczas której wystąpią artyści z Kijowa i ze Lwowa. Gwiazdą wieczoru będzie między innymi zaprzyjaźniona z festiwalem Grażyna Brodzińska.

Ponieważ impreza jest ogromnym przedsięwzięciem, oprócz Buska Zdroju artyści pojawią się również w innych miejscowościach. Zagrają między innymi w hali sportowej w Solcu Zdroju, synagodze w Pińczowie oraz świątyniach w Ożarowie, Glinianach, Szańcu i Wiślicy. W tej ostatniej, w Bazylice Kolegiackiej Narodzenia Najświętszej Marii Panny, będzie można posłuchać w czwartkowy wieczór światowego prawykonania utworu napisanego z okazji odzyskania praw miejskich przez Wiślicę - Orare-Torium, skomponowanego przez Jakuba Sarwasa. Wykona go Chór Fermata i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą Jacka Rogali. Bilety na koncerty można nabyć w Buskim Samorządowym Centrum Kultury.

Beata Kwieczko

Nowy numer!
36/2020 36/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO