Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
lotto082020

PUBLICYSTYKA

Stypendyści od Ojca Świętego

piątek, 29 czerwca 2018 15:00 / Autor: Radio eM
Radio eM

W Polsce jest ich ponad dwa tysiące, młodych, zdolnych, ambitnych. Mają ogromne serca. Jedyne, czego im brakuje, to pieniądze na rozwój swoich marzeń i zdolności. Mowa o stypendystach Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Od 19 lipca wielu z nich będziemy gościć na ziemi świętokrzyskiej.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 roku jako wyraz wdzięczności dla papieża Jana Pawła II za Jego posługę i oddanie Kościołowi oraz ojczyźnie.

Pięciuset na początek

– Przedsięwzięcie to pokłosie pielgrzymki Ojca Świętego do Polski w 1999 roku. Fundacja powstała, by upamiętnić Jego pontyfikat. To zadanie jest realizowane poprzez promowanie nauczania Papieża, a także wspieranie tych inicjatyw, które były mu bliskie, między innymi pomocy potrzebującym – tłumaczy  ksiądz  Dariusz Kowalczyk, przewodniczący zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Od początku jednym z ważnych zadań Fundacji jest przyznawanie stypendiów pieniężnych młodym ludziom, będącym w trudnej sytuacji życiowej. – Przypomnę, że w momencie, kiedy rodziła się ta idea, rzeczywistość w tak zwanych byłych już państwowych gospodarstwach rolnych wyglądała bardzo dramatycznie. Panujące tam strukturalne bezrobocie i beznadzieja nakazywały zająć się młodymi ludźmi, którzy mogli przecież ukończyć dobre szkoły i rozwijać się. Na początku takich stypendystów było około pięciuset, ale bardzo szybko ta liczba wzrosła do ponad dwóch tysięcy. Tak jest do tej pory – dodaje ksiądz Kowalczyk.

Nie pieniądze są najważniejsze

Wśród stypendystów znajdziemy zarówno uczniów szkół podstawowych, jak i gimnazjum oraz  szkół ponadgimnazjalnych. – Są także studenci, ale pamiętajmy, że będąc na studiach nie można wnioskować o stypendium. Można je otrzymywać w ramach kontynuacji wcześniejszego uczestnictwa w programie – wyjaśnia kapłan. 

Bardzo ważne jest to, że program stypendialny obejmuje nie tylko pomoc finansową, ale również formację. W ciągu roku szkolnego stypendyści spotykają się w gronie diecezjalnym na rekolekcjach, zimowiskach, dniach skupienia. Wtedy czuwają nad nimi księża koordynatorzy. Z kolei studenci tworzą w największych miastach wspólnoty akademickie. Jedna z nich działa w Kielcach.

Podopieczni Fundacji są zachęcani do angażowania się w wolontariat. – Chcemy po prostu pomagać tym ludziom rozwijać skrzydła i zadbać o to, by zawsze wiedzieli, kto na ich drodze powinien być najważniejszy – tłumaczy ksiądz Dariusz Kowalczyk. - Dlatego naszym celem jest formowanie młodego człowieka w duchu tych wartości,  którymi kierował się Jan Paweł II. Pragniemy by ci, którzy często pochodzą  z rozbitych rodzin, bez perspektyw, czy ci, którzy są po prostu w trudnej sytuacji życiowej, uwierzyli, że jeżeli tylko będą chcieli, wiele osiągną. Sam Ojciec Święty jest tego doskonałym przykładem: w wieku niespełna dwudziestu dwóch lat nie miał już ani ojca, ani matki, ani rodzeństwa. Został sam. W dodatku wybuchła wojna. A mimo wszystko nie poddał się, zaufał Bogu i zaszedł tak daleko. Dlatego to Jego stawiamy za wzór.

Stypendyści „Dzieła Nowego Tysiąclecia” angażują się w wiele działań. Pomagają w domach dziecka, domach pomocy społecznej, a także przy parafiach czy we własnym środowisku. - Stypendystką jestem prawie trzy lata. O Fundacji dowiedziałam się, gdy w mojej parafii organizowana była zbiórka na jej potrzeby. Stypendium pozwala mi rozwijać swoją pasję, jaką jest muzyka. Bardzo ważne jest również to, że dzięki obozom organizowanym przez Fundację mogłam poznać wielu wspaniałych ludzi, którzy jeszcze bardziej  zmotywowali mnie  do działania. Cieszę się, że część z nich będę mogła ponownie spotkać podczas tegorocznego obozu w Kielcach  - mówi Agata, jedna ze stypendystek.

Tym razem Kielce

 Nagrodą za całoroczną pracę, ale także kolejną okazją do kształtowania odpowiednich postaw  i pogłębiania wiary są także letnie obozy formacyjno- integracyjne. Co roku stypendyści spotykają się w jednym z dużych miast.

Tym razem będą to Kielce. 19 lipca przyjedzie do nas łącznie około tysiąca stypendystów. Przez kilkanaście dni będą poznawać najpiękniejsze miejsca województwa świętokrzyskiego. Nie zabraknie oczywiście modlitwy i wspólnych spotkań.

– Plany na ten czas są bogate. 19 lipca do godziny 19  powinni już dotrzeć wszyscy stypendyści. Następnego dnia spotkamy się o godzinie 10  na wspólnej Mszy świętej w bazylice katedralnej. Tuż po niej odwiedzimy parafie diecezji kieleckiej. Jeden dzień spędzimy na Politechnice Świętokrzyskiej, kolejny na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. W planach mamy wyjazdy do Chęcin, na Święty Krzyż,  Sandomierza. Nie zabraknie ruchu, bo zaplanowano także dzień sportu w obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kielcach – wymienia ksiądz Dariusz Kowalczyk.

Stypendystów spotkamy także na Festiwalu „Alleluja czyli Happy Day”. 28 lipca na kieleckim Rynku, podczas koncertu uwielbienia, zaprezentuje się zespół „Tylko Ty”, który tworzą właśnie stypendyści. - Będzie to koncert wdzięczności dla Kielc i województwa za przyjęcie podczas obozu naszych stypendystów – uzupełnia przewodniczący zarządu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Iwona Gajewska – Wrona

Współpraca: Weronika Grela

Nowy numer!
36/2020 36/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO