Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

PUBLICYSTYKA

UJK kwitnie

piątek, 22 czerwca 2018 11:18 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Powstanie nowych i remontowanie już istniejących budynków, nowe projekty i możliwości. Wiele się dzieje na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. A plany na przyszłość są naprawdę imponujące.

edną z bardzo ważnych inwestycji podjętych przez władze Uniwersytetu Jana Kochanowskiego jest budowa Centrum Komunikacji Medialnej i Informacji Naukowej, czyli docelowej siedziby Wydziału Humanistycznego. Gmach powstaje obok Biblioteki Uniwersyteckiej i Centrum Języków Obcych przy ulicy Świętokrzyskiej.  edną z bardzo ważnych inwestycji podjętych przez władze Uniwersytetu Jana Kochanowskiego jest budowa Centrum Komunikacji Medialnej i Informacji Naukowej, czyli docelowej siedziby Wydziału Humanistycznego. Gmach powstaje obok Biblioteki Uniwersyteckiej i Centrum Języków Obcych przy ulicy Świętokrzyskiej.

- Udało nam się uzyskać na ten cel piętnaście milionów złotych dotacji z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Niestety, koszty powstania Centrum są wyższe, wynoszą  ponad 28 milionów złotych. Muszę jednak powiedzieć, że w tym roku z pomocą przyszli nam posłowie zjednoczonej prawicy, którzy postarali się o dofinansowanie na ten cel o kolejne trzy miliony ze środków pochodzących z budżetu państwa - informuje prof. Jacek Semaniak, rektor UJK. - Udało nam się uzyskać na ten cel piętnaście milionów złotych dotacji z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Niestety, koszty powstania Centrum są wyższe, wynoszą  ponad 28 milionów złotych. Muszę jednak powiedzieć, że w tym roku z pomocą przyszli nam posłowie zjednoczonej prawicy, którzy postarali się o dofinansowanie na ten cel o kolejne trzy miliony ze środków pochodzących z budżetu państwa - informuje prof. Jacek Semaniak, rektor UJK.

Budowa Centrum rozpoczęła się pod koniec 2017 roku. Będzie to pięciokondygnacyjny budynek, do którego przeniosą się trzy instytuty Wydziału Humanistycznego: Dziennikarstwa i Informacji, Filologii Polskiej oraz Historii. - Chcemy się tu wprowadzić jesienią 2019 roku. Zostały już zakończone prace na poziomie -1, który służyć będzie studentom dziennikarstwa. Znajdzie się w nim nowoczesne studio radiowe,  telewizyjne i fotograficzne - wymienia profesor Semaniak. Budowa Centrum rozpoczęła się pod koniec 2017 roku. Będzie to pięciokondygnacyjny budynek, do którego przeniosą się trzy instytuty Wydziału Humanistycznego: Dziennikarstwa i Informacji, Filologii Polskiej oraz Historii. - Chcemy się tu wprowadzić jesienią 2019 roku. Zostały już zakończone prace na poziomie -1, który służyć będzie studentom dziennikarstwa. Znajdzie się w nim nowoczesne studio radiowe,  telewizyjne i fotograficzne - wymienia profesor Semaniak.

Zmieni się Wydział LekarskiZmieni się Wydział Lekarski

Duże zmiany szykują się także w kompleksie Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu.  Niedawno został ogłoszony przetarg na jego rozbudowę. - Ta inwestycja to blisko 3,5 tysiąca nowych  metrów kwadratowych powierzchni. Około tysiąc z nich  zostanie zlokalizowanych na kolejnej kondygnacji budynku przy Alei IX Wieków Kielc. Kolejne dwa i pół tysiąca powstanie w miejscu dawnej sali gimnastycznej.Duże zmiany szykują się także w kompleksie Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu.  Niedawno został ogłoszony przetarg na jego rozbudowę. - Ta inwestycja to blisko 3,5 tysiąca nowych  metrów kwadratowych powierzchni. Około tysiąc z nich  zostanie zlokalizowanych na kolejnej kondygnacji budynku przy Alei IX Wieków Kielc. Kolejne dwa i pół tysiąca powstanie w miejscu dawnej sali gimnastycznej.

Dwie inne inwestycje zaplanowano także w kompleksie Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu. To Centrum  Symulacji  Medycznych dla Pielęgniarek i Położnych oraz Centrum Symulacji Medycznych dla Lekarzy.  W tym pierwszym sale i laboratoria zostaną wyremontowane oraz wyposażone w nowoczesny sprzęt służący pielęgniarkom i położnym, w tym symulatory wiernie oddające konkretną sytuację medyczną.  Koszt obydwu to ponad 4 miliony złotych. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku, a zakończą w 2020 roku. Dwie inne inwestycje zaplanowano także w kompleksie Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu. To Centrum  Symulacji  Medycznych dla Pielęgniarek i Położnych oraz Centrum Symulacji Medycznych dla Lekarzy.  W tym pierwszym sale i laboratoria zostaną wyremontowane oraz wyposażone w nowoczesny sprzęt służący pielęgniarkom i położnym, w tym symulatory wiernie oddające konkretną sytuację medyczną.  Koszt obydwu to ponad 4 miliony złotych. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku, a zakończą w 2020 roku.

Budynki do ociepleniaBudynki do ocieplenia

Mówiąc o inwestycjach realizowanych przez UJK nie można pominąć  także termomodernizacji najstarszych budynków uczelni: rektoratu  i gmachu Wydziału Pedagogicznego i Artystycznego. Mówiąc o inwestycjach realizowanych przez UJK nie można pominąć  także termomodernizacji najstarszych budynków uczelni: rektoratu  i gmachu Wydziału Pedagogicznego i Artystycznego.

- Jeżeli chodzi o rektorat, to oprócz ocieplenia i wymiany dachu, wymiany centralnego ogrzewania oraz instalacji elektrycznej i tym podobnych,  wymieniliśmy też stare podłogi na nowe parkiety i pomalowaliśmy wnętrza. Pod koniec czerwca zakończymy wszystkie prace. Chcemy jednak wykonać także kolejne, mianowicie te związane z przebudową wejścia głównego do rektoratu  i modernizacją attyki oświetlenia budynku. Pytanie: dlaczego nie zrobiliśmy tego od razu? Z powodu ograniczonych funduszy. Mamy jednak nadzieję, że te kolejne zaplanowane zadania  uda nam się zrealizować w tym i następnym roku - mówi prof. Jacek Semaniak. - Jeżeli chodzi o rektorat, to oprócz ocieplenia i wymiany dachu, wymiany centralnego ogrzewania oraz instalacji elektrycznej i tym podobnych,  wymieniliśmy też stare podłogi na nowe parkiety i pomalowaliśmy wnętrza. Pod koniec czerwca zakończymy wszystkie prace. Chcemy jednak wykonać także kolejne, mianowicie te związane z przebudową wejścia głównego do rektoratu  i modernizacją attyki oświetlenia budynku. Pytanie: dlaczego nie zrobiliśmy tego od razu? Z powodu ograniczonych funduszy. Mamy jednak nadzieję, że te kolejne zaplanowane zadania  uda nam się zrealizować w tym i następnym roku - mówi prof. Jacek Semaniak.

Dodajmy, że podobny remont został przeprowadzony w budynku przy ulicy Krakowskiej. Łączny koszt termomodernizacji obu obiektów wyniósł ponad 7 milionów złotych, z czego niewiele ponad 6 milionów to unijne dofinansowanie. Dodajmy, że podobny remont został przeprowadzony w budynku przy ulicy Krakowskiej. Łączny koszt termomodernizacji obu obiektów wyniósł ponad 7 milionów złotych, z czego niewiele ponad 6 milionów to unijne dofinansowanie.

Iwona Gajewska-Wrona

Nowy numer!
37/2020 37/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO