Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

PUBLICYSTYKA

Już wakacje!

piątek, 22 czerwca 2018 11:07 / Autor: Radio eM
Radio eM

Wypoczynek, dobra pogoda, odkrywanie nowych, ale i odwiedzanie dobrze znanych miejsc - z tym kojarzą nam się wakacje. Przed nami najbardziej beztroski okres w roku, którego z radością wyczekują szczególnie uczniowie. W Kielcach i okolicach czeka na nas ogrom atrakcji. Nie będzie można narzekać na nudę.

Dla każdego coś miłego - tak w skrócie można określić listę wydarzeń, które planują kieleckie instytucje od 23 czerwca. Są one adresowane głównie do osób młodych, ale i starsi znajdą coś dla siebie. Nuda nie powinna dotknąć ani miłośników aktywnego wypoczynku, ani tych, którzy wolą mniej czynnie spędzać wolny czas. Dla każdego coś miłego - tak w skrócie można określić listę wydarzeń, które planują kieleckie instytucje od 23 czerwca. Są one adresowane głównie do osób młodych, ale i starsi znajdą coś dla siebie. Nuda nie powinna dotknąć ani miłośników aktywnego wypoczynku, ani tych, którzy wolą mniej czynnie spędzać wolny czas.

Na sportowo i aktywnie

Wakacje są doskonałym sposobem na poprawienie swojej kondycji fizycznej, a w Kielcach amatorzy różnych dyscyplin sportowych będą mogli z powodzeniem realizować swoje pasje. W upały, tradycyjnie najbardziej obleganymi obiektami są baseny i kąpieliska. 23 czerwca zaczęła funkcjonować najpopularniejsza letnia pływalnia przy ulicy Szczecińskiej, która jest czynna od godziny 10 do 18. Wejdziemy na nią już za 7 złotych, bilet normalny kosztuje 10 złotych. Możliwość bezpłatnego pływania, za okazaniem legitymacji szkolnej, oferują wszystkie baseny kieleckiego MOSiR. Ponadto, na trzech z nich, czyli tych przy ulicach Kujawskiej, Krakowskiej i na Barwinku, za darmo nauczymy się pływać. Wakacje są doskonałym sposobem na poprawienie swojej kondycji fizycznej, a w Kielcach amatorzy różnych dyscyplin sportowych będą mogli z powodzeniem realizować swoje pasje. W upały, tradycyjnie najbardziej obleganymi obiektami są baseny i kąpieliska. 23 czerwca zaczęła funkcjonować najpopularniejsza letnia pływalnia przy ulicy Szczecińskiej, która jest czynna od godziny 10 do 18. Wejdziemy na nią już za 7 złotych, bilet normalny kosztuje 10 złotych. Możliwość bezpłatnego pływania, za okazaniem legitymacji szkolnej, oferują wszystkie baseny kieleckiego MOSiR. Ponadto, na trzech z nich, czyli tych przy ulicach Kujawskiej, Krakowskiej i na Barwinku, za darmo nauczymy się pływać.

 Aktywny wypoczynek zapewni także Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajobrazowe w Kielcach. Wycieczki organizowane przez PTTK to doskonała okazja do poznania naszego regionu, na co wcześniej mogło nam brakować czasu. W programie cotygodniowych rajdów znajdują się m.in. Święty Krzyż, Chęciny, Jaskinia Piekło, Wąchock. Sportowych emocji nie zabraknie również w Klubach Młodzieżowych Wolna Strefa. W placówkach, które znajdują się na terenie całego miasta, młodzi ludzie będą mogli wziąć udział w turniejach gier zespołowych, ale również pograć w ping-ponga, bilard, czy badmintona. Z kolei naukę tańca proponuje Szkoła Kieleckiego Teatru Tańca. Bezpłatne warsztaty dla dzieci i dorosłych będą prowadzone 27, 28, 29 i 30 sierpnia. Lekcje break-dance, zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych, zapewnia Dom Kultury Zameczek.

Spotkanie z nauką

Choć dla wielu okres wakacyjny oznacza dwumiesięczną przerwę w zdobywaniu wiedzy, to chyba warto zerwać z tym schematem i skorzystać z szerokiego wachlarza ofert związanego z nauką. Kielecki Geopark zachęca do uczestnictwa w Wakacyjnej Akademii Geologii i Przyrody. W ramach akcji odbywać się będą warsztaty geologiczne i przyrodnicze dla dzieci i młodzieży, podczas których biorący w nich udział uczniowie poznają m.in. tajniki szlifowania i polerowania skał  oraz ciekawostki związane z geologią Gór Świętokrzyskich. Niewątpliwie główną atrakcją będzie zwiedzanie Galerii Ziemi wraz z Kinem 5D.Choć dla wielu okres wakacyjny oznacza dwumiesięczną przerwę w zdobywaniu wiedzy, to chyba warto zerwać z tym schematem i skorzystać z szerokiego wachlarza ofert związanego z nauką. Kielecki Geopark zachęca do uczestnictwa w Wakacyjnej Akademii Geologii i Przyrody. W ramach akcji odbywać się będą warsztaty geologiczne i przyrodnicze dla dzieci i młodzieży, podczas których biorący w nich udział uczniowie poznają m.in. tajniki szlifowania i polerowania skał  oraz ciekawostki związane z geologią Gór Świętokrzyskich. Niewątpliwie główną atrakcją będzie zwiedzanie Galerii Ziemi wraz z Kinem 5D.

Z kolei Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu Chęcińskim zaprasza na warsztaty naukowe, w których mogą wziąć udział całe rodziny. Ich uczestnicy, wykonując proste doświadczenia, będą mieli możliwość zbadania mechanizmu tworzenia i rozchodzenia się fali akustycznej, zdobycia gruntownej wiedzy o węglowodanach i ich wpływie na ludzki organizm oraz poznania tajemnic związanych z… herbatą i jej właściwościami. Centrum oferuje również nowość w postaci pokazów naukowych ze spektakularnymi eksperymentami, wybuchami, efektami świetlnymi i niezwykłymi związkami chemicznymi, które odbywać się będą w każdy weekend. Z kolei Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu Chęcińskim zaprasza na warsztaty naukowe, w których mogą wziąć udział całe rodziny. Ich uczestnicy, wykonując proste doświadczenia, będą mieli możliwość zbadania mechanizmu tworzenia i rozchodzenia się fali akustycznej, zdobycia gruntownej wiedzy o węglowodanach i ich wpływie na ludzki organizm oraz poznania tajemnic związanych z… herbatą i jej właściwościami. Centrum oferuje również nowość w postaci pokazów naukowych ze spektakularnymi eksperymentami, wybuchami, efektami świetlnymi i niezwykłymi związkami chemicznymi, które odbywać się będą w każdy weekend.

Przygoda z kulturą

W wakacje można także odkrywać wcześniej nieznane zainteresowania. Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” od 25 czerwca do 10 lipca przeprowadzi warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży powyżej 11 lat pod hasłem: ,,Leśne ścieżki inspiracji - dialogi natury z nowoczesnością”, które poprowadzą kieleccy aktorzy, animatorzy i reżyserzy. Efekty pracy zostaną zaprezentowane kieleckiej publiczności podczas dwóch otwartych pokazów finałowych. Teatr organizuje również IV Wakacyjny Festiwal Sztuki dla Dzieci i Młodzieży Hurra! ART! Odbędzie się on w dniach 11-12, 18-19 i 25-26 sierpnia 2018 roku w siedzibie „Kubusia”, w Kieleckim Centrum Kultury, Teatrze im. S. Żeromskiego w Kielcach oraz na miejskich placach i ulicach. Starszym widzom teatralnych doznań dostarczą Teatr im. Stefana Żeromskiego, a także nowy teatr komediowy TeTaTeT.W wakacje można także odkrywać wcześniej nieznane zainteresowania. Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” od 25 czerwca do 10 lipca przeprowadzi warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży powyżej 11 lat pod hasłem: ,,Leśne ścieżki inspiracji - dialogi natury z nowoczesnością”, które poprowadzą kieleccy aktorzy, animatorzy i reżyserzy. Efekty pracy zostaną zaprezentowane kieleckiej publiczności podczas dwóch otwartych pokazów finałowych. Teatr organizuje również IV Wakacyjny Festiwal Sztuki dla Dzieci i Młodzieży Hurra! ART! Odbędzie się on w dniach 11-12, 18-19 i 25-26 sierpnia 2018 roku w siedzibie „Kubusia”, w Kieleckim Centrum Kultury, Teatrze im. S. Żeromskiego w Kielcach oraz na miejskich placach i ulicach. Starszym widzom teatralnych doznań dostarczą Teatr im. Stefana Żeromskiego, a także nowy teatr komediowy TeTaTeT.

Kielecki Instytut Dizajnu zaprasza dzieci do udziału w dwóch projektach. Jeden z nich to „Mali zaangażowani”. W ramach zajęć od 16 do 20 lipca uczestnicy będą malować, sadzić, lepić z gliny, a nawet budować. W sierpniowe piątki zaplanowano oprowadzanie po wystawie zatytułowanej Elementarz Polskiego Dizajnu.

Muzeum Zabawek i Zabawy zachęca zaś najmłodszych do wzięcia udziału w „Muzearium”, czyli zestawie zajęć, które poprzez zabawę, edukację oraz połączenie różnych form aktywności np. plastycznej i ruchowej, przybliżą różne aspekty funkcjonowania muzeum oraz zróżnicowany charakter zbiorów muzealnych. Odbywać się one będą od 3 do 27 lipca. Muzeum Zabawek i Zabawy zachęca zaś najmłodszych do wzięcia udziału w „Muzearium”, czyli zestawie zajęć, które poprzez zabawę, edukację oraz połączenie różnych form aktywności np. plastycznej i ruchowej, przybliżą różne aspekty funkcjonowania muzeum oraz zróżnicowany charakter zbiorów muzealnych. Odbywać się one będą od 3 do 27 lipca.

W „Zameczku” młodzi ludzie zapraszani są do podszlifowania swoich umiejętności wokalnych w ramach Wakacyjnego Studia Piosenki oraz plastycznych podczas Letniego Zameczkowego Atelier. Zorganizowane zostaną także warsztaty wokalne dla uczestników 45. Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej Kielce 2018.W „Zameczku” młodzi ludzie zapraszani są do podszlifowania swoich umiejętności wokalnych w ramach Wakacyjnego Studia Piosenki oraz plastycznych podczas Letniego Zameczkowego Atelier. Zorganizowane zostaną także warsztaty wokalne dla uczestników 45. Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej Kielce 2018.

Wakacyjne vademecum

Podczas wakacji należy zadbać zarówno o swoje ciało, jak i duszę. Kościół nieustannie powtarza, że „nie ma wakacji od Pana Boga” i warto o tym pamiętać. Z kolei policja jak zwykle zachęca do zachowania ostrożności podczas wypoczynku. Niestety, kanikuła to również okres, podczas którego młodzież narażona jest na wiele zagrożeń, szczególnie ze strony groźnych używek. Na to niebezpieczeństwo powinny zwracać uwagę nie tylko dzieci, ale i rodzice.Podczas wakacji należy zadbać zarówno o swoje ciało, jak i duszę. Kościół nieustannie powtarza, że „nie ma wakacji od Pana Boga” i warto o tym pamiętać. Z kolei policja jak zwykle zachęca do zachowania ostrożności podczas wypoczynku. Niestety, kanikuła to również okres, podczas którego młodzież narażona jest na wiele zagrożeń, szczególnie ze strony groźnych używek. Na to niebezpieczeństwo powinny zwracać uwagę nie tylko dzieci, ale i rodzice.

Wypoczywajmy więc, ale bądźmy ostrożni.Wypoczywajmy więc, ale bądźmy ostrożni.

Michał Łosiak

Nowy numer!
36/2020 36/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO