Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

PUBLICYSTYKA

Promujmy wartość rodziny

piątek, 01 czerwca 2018 15:00 / Autor: Piotr Wójcik
Piotr Wójcik

"Polska rodziną silna" – pod takim hasłem odbywają się tegoroczne marsze dla życia i rodziny organizowane w całej Polsce. W diecezji kieleckiej odbędą się trzy takie wydarzenia: w Kielcach, Busku-Zdroju  i po raz pierwszy we Włoszczowie. Co przyświeca ich organizatorom?

Marsze dla Życia i Rodziny organizowane są w Polsce od 13 lat. Pierwszy odbył się w 2006 roku w Warszawie. Od tego czasu, do grona organizatorów i gospodarzy sukcesywnie dołączały kolejne miasta. W sumie, na przestrzeni lat organizacji marszu podjęło się ponad 150 miast i miejscowości. W każdym miejscu odpowiadają za to inni ludzie i stowarzyszenia, ale rolę ogólnopolskiego koordynatora pełni Fundacja Centrum Życia i Rodziny.

Tegoroczne hasło "Polska rodziną silna" ma podkreślać zasadniczą rolę rodzin w budowaniu przyszłości ojczyzny. Kontekstem wydarzenia jest między innymi setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości oraz czterdziesta rocznica wyboru św. Jana Pawła II na papieża.

PROMOCJA, NIE MANIFESTACJA

– W Marszach dla Życia i Rodziny nie staramy się urządzać manifestacji. Powiedziałbym raczej, że mają one stanowić promocję tradycyjnej rodziny opartej na związku kobiety i mężczyzny, którzy wydają na świat potomstwo. Chcemy mówić o wartości, jaką stanowi rodzina. To wydarzenia radosne, w których nikogo nie atakujemy, tylko przekazujemy pozytywne świadectwa – mówi ks. dr Mirosław Cisowski, rzecznik prasowy kieleckiej kurii diecezjalnej.

W Kielcach wydarzenie to odbędzie się 10 czerwca. Rozpocznie je Msza święta o godzinie 13 w bazylice katedralnej. Po niej uczestnicy przejdą na Plac Najświętszej Maryi Panny, skąd o 14. wyruszą w stronę Placu Artystów, gdzie odbędzie się wieńczący wydarzenie piknik rodzinny.  – Zapraszamy do udziału absolutnie wszystkich, a w szczególności rodziny. Będzie to świetna okazja, by pokazać to, że każde życie jest dla nas bardzo cenne i najważniejsze – informuje Włodzimierz Rybczyński ze wspólnoty "Domowy Kościół", która wspólnie z między innymi Stowarzyszeniem Rodzin Katolickich organizuje to wydarzenie. W Kielcach marsze dla życia i rodziny są organizowane od 2011 roku. Początkowo funkcjonowały one jako Marsze życia. Pierwszy odbył się pod hasłem "Życie jest piękne".

BUSKO TEŻ POMASZERUJE

Dziś odbywa się też V edycja buskiego Marszu dla Życia i Rodziny. Rozpoczyna się ona o godzinie 15. Mszą świętą w kościele parafialnym Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przy ulicy Bohaterów Warszawy 8. Po Mszy nastąpi przemarsz do Parku Zdrojowego, gdzie w muszli koncertowej odbędzie się piknik rodzinny połączony z konkursami dla dzieci i dorosłych. – Marsze dla Życia i Rodziny zaczęliśmy organizować, kiedy miałem w parafii jako wikariusza ks. Józefa Majchrzyka. Był on inicjatorem wielu ciekawych przedsięwzięć, między innymi właśnie tego. Same marsze odbywają się na zasadzie dobrowolności, a ich ideą jest to, by rodzinę widzieć, czytać i się jej uczyć. Stawiamy na integrację całych rodzin – wyjaśnia ksiądz Tadeusz Szlachta, proboszcz parafii. O tym, że cel został osiągnięty może świadczyć chociażby imponująca frekwencja. – W ubiegłym roku w Mszy i marszu uczestniczyło ponad 500 osób. Jeszcze więcej zjawiło się w Parku Zdrojowym. Szacujemy, że było to około 2 tysięcy uczestników – wylicza ksiądz i dodaje, że w czasie wydarzenia nie można nie odwiedzić miejsca, w którym odbędzie się poczęstunek przygotowywaną na plebanii strażacką grochówką i okolicznościową zalewajką. O dobrą zabawę zadba natomiast wodzirej Rafał Łapa

W TYM ROKU DOŁĄCZYŁA WŁOSZCZOWA

W gronie miejsc organizujących Marsze dla Życia i Rodziny po raz pierwszy pojawi się w tym roku Włoszczowa. Marsz odbędzie się 10 czerwca, czyli w tym samym terminie co kielecki. Rozpocznie go o godzinie 14. Msza święta w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a po niej o godzinie 15. nastąpi przemarsz uczestników na boisko szkolne I Liceum Ogólnokształcącego im. gen. W. Sikorskiego. Gościem specjalnym odbywającego się tam pikniku rodzinnego będzie raper Wieczny. Nie zabraknie też rozgrywek sportowych. Na murawie boiska zmierzą się drużyny piłkarskie księży i strażaków. – Myślę, że ciągle trzeba przypominać, jak wielką wartość ma życie ludzkie oraz to, jak bardzo ważna jest rodzina. Dlatego też każda okazja jest do tego dobra. Chcemy pokazać, że każde życie jest cenne i ważne. Że każdy człowiek jest chcianym i kochanym dzieckiem Boga. Że każdy z nas jest po coś. Spotkamy się razem, by pokazać, że drzemie w nas ogromna siła. Dzięki niej możemy pokonać wszystko, nawet wtedy kiedy inni twierdzą, że jesteśmy nic nie warci i że w życiu niczego nie osiągniemy. Pokażemy, że o każde życie warto walczyć, bo każde jest cenne od początku aż do końca – mówi ksiądz Kamil Nartowski, inicjator wydarzenia.

W organizację włoszczowskiego marszu włączyła się Wspólnota Matki Bożej Opiekunki Rodzin "Miriam", a także małżeństwa należące do Domowego Kościoła i miejscowa młodzież. Wydarzenie promujące życie będzie połączone ze zbiórką pieniędzy na rzecz miejscowego hospicjum.

***

W 2018 roku w całej Polsce zgłoszonych zostało 121 Marszów dla Życia i Rodziny. Daty, godziny, osoby kontaktowe i inne szczegóły o każdym z nich można znaleźć na stronie internetowej www.marsz.org

Piotr Wójcik

Nowy numer!
36/2020 36/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO