Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

PUBLICYSTYKA

Uwielbiajmy Pana!

piątek, 25 maja 2018 15:00 / Autor: Radio eM
Radio eM

Chcą dzielić się swoją wiarą i zarażać Bogiem innych. To główne cele organizatorów Uwielbień Najświętszego Sakramentu, które odbędą się w naszych parafiach.  

W Kielcach już po raz szósty będziemy mieli okazję uczestniczyć w Uwielbieniu w Centrum Miasta, na kieleckim Rynku.  Odbędzie się ono  dziś, 27 maja. Jego hasło brzmi: „to ON”. „Ma ono ukazać Tego, który zmienia świat i pokonuje granice budzące lęk. Każdy kto przyjdzie do Niego, będzie mógł czerpać ze zdrojów życia”,  czytamy na stronie poświęconej wydarzeniu.

Poza mury kościoła

- Do tego dnia przygotowujemy się tak naprawdę już od listopada ubiegłego roku. Co miesiąc bowiem  uczestniczyliśmy w Uwielbieniach, ale na mniejszą skalę. Takie uroczystości odbyły się między innymi w bazylice katedralnej, w parafiach świętego Wojciecha, Józefa Robotnika oraz Kościele Garnizonowym. Podczas naszych spotkań przy Najświętszym Sakramencie zawiązywaliśmy wspólnoty, integrowaliśmy się, uczyliśmy pieśni i wspólnie modliliśmy się. To wszystko przygotowało nas do głównego Uwielbienia na kieleckim  Rynku - opowiada Katarzyna Radek, zaangażowana w organizację wydarzenia.

Pomysłodawcą tej inicjatywy był sześć lat temu ksiądz Marcin Boryń, założyciel wspólnoty Zarażę Cię Bogiem. Jak wtedy tłumaczył, Uwielbienie jest po to, by wierni mogli wyjść poza mury kościoła i wielbić Boga, a tym samym dawać świadectwo i zarażać nim innych. Tomasz Radek, który razem z żoną włączył się w tym roku w organizację Uwielbienia, przyznaje, że daje mu ono wiele energii. Pokazuje też, że nawet Ci, którzy nie czują bliskiej więzi z Bogiem, potrafią się zatrzymać i zamilknąć, kiedy Najświętszy Sakrament wędruje ulicami miasta, a na końcu z radością słuchają koncertów, a nawet uczestniczą w całym spotkaniu.

- Biorąc udział w Uwielbieniu, chcieliśmy razem z żoną dzielić się swoją wiarą. Jest ono dowodem na to, że Boga można chwalić wszędzie i jednocześnie pokazywać, iż w każdym miejscu, gdziekolwiek jesteśmy i z kimkolwiek przebywamy, zawsze powinniśmy dawać świadectwo prawdziwej wiary - podkreśla Tomasz.

 W tym roku Uwielbienie wyjątkowo poprzedzą spotkania panelowe z niezwykłymi gośćmi:  Anną Golędzinowską i Bartkiem Krakowiakiem. - Oba odbędą się o godzinie 16. Pani Anna będzie czekała na zainteresowanych w Kościele  Akademickim świętego Jana Pawła II, a pan Bartek w auli duszpasterstwa akademickiego przy ulicy Wesołej 54. Są to ludzie, którzy wiele przeszli, błądzili w życiu, ale w pewnym momencie zapragnęli je odmienić. Odnaleźli Boga. I właśnie o tej przemianie i nawróceniu będą nam opowiadać - informuje Katarzyna Radek.

Główny punkt wydarzenia rozpocznie się na Rynku o godzinie 19. - Będziemy koncertować i poprzez pieśń uwielbiać Pana Boga. Najważniejszy moment to oczywiście wprowadzenie Najświętszego Sakramentu w uroczystej procesji z kościoła świętego Wojciecha - uzupełnia pani Katarzyna.

Przedłużyć spotkanie z Bogiem

Dawać świadectwo i chwalić Pana Boga w Najświętszym Sakramencie będą też wierni z parafii pod wezwaniem świętego Józefa Oblubieńca NMP w Bielinach. Tam Uwielbienie odbędzie się 31 maja, czyli w Uroczystość Bożego Ciała.

- Będzie to więc niejako przedłużenie naszego spotkania z Bogiem w Najświętszym Sakramencie. Oczywiście Msza święta z uroczystą procesją do ołtarzy odbędzie przed południem. Wieczorem natomiast, o godzinie 18, zapraszamy na plac koło Kościoła. Nasze spotkanie rozpoczniemy koncertem Zespołu Kerygmat. Jego członkowie podzielą się też z nami swoim świadectwem, opowiedzą, jak wyglądała ich dotychczasowa droga i kiedy usłyszeli głos powołania kapłańskiego. Tego wieczoru wystąpi również nasza schola młodzieżowa „Posłuchaj Józefa”. Swoje świadectwa przedstawią także Elżbieta i Michał Ćwierzowie. Zebrani posłuchają ich refleksji o życiu w małżeństwie i wierze. Oczywiście najważniejszym momentem będzie adoracja i Uwielbienie Jezusa w Najświętszym Sakramencie oraz zawierzenie parafii Jego Najświętszemu Sercu - informuje ksiądz Łukasz Kudełka, wikariusz kościoła świętego Józefa Oblubieńca NMP.

Tamtejsze Uwielbienie wpisuje się w jubileusz 380-lecia parafialnej świątyni. - Zapraszamy zatem wszystkich, także z sąsiednich parafii, do wspólnej modlitwy i Uwielbienia Najświętszego Sakramentu. Niech to będzie wyraz naszej wiary i jedności z Jezusem, a także okazja do integracji - zachęca kapłan.

Tańcz przed Panem

Do okazywania swej miłości Bogu zachęca także Chmielnik. Już po raz czwarty odbędzie się tu Wieczór Uwielbienia. Tym razem uroczystość przebiegać będzie pod hasłem „Przed Panem Swym tańcz”. Odbędzie się ona 3 czerwca w miejskim rynku.

- W poprzednich latach Chmielnicki Wieczór Uwielbienia organizowany był w sobotę, tym razem jednak postawiliśmy na niedzielę. Oczywiście nie bez powodu. Chcemy, żeby mogły w nim uczestniczyć całe rodziny, a także ich goście. Pragniemy, aby to był prawdziwie rodzinny wieczór, poświęcony wspólnej modlitwie, adoracji i uwielbieniu - informuje Joanna Szczebska, która jest zaangażowana w organizację wydarzenia.

Spotkanie rozpocznie się o 16.30. - Będą wspólne śpiewy i uwielbienie tańcem, a młodzież z naszej parafii przedstawi pantomimę - wylicza organizatorka.

Gościem wydarzenia będzie Szymon Hołownia, który podzieli się ze zgromadzonymi swoim świadectwem. - Około godziny 20 nastąpi punkt kulminacyjny, czyli uroczyste wprowadzenie Najświętszego Sakramentu. Będziemy Go adorować i wspólnie się modlić śpiewem i tańcem - mówi Szczebska.

Za Najświętszym Sakramentem każdy z nas podążać może także w Uroczystość Bożego Ciała. W Kielcach rozpocznie się ona o godzinie 9.30. Procesja wyruszy z kościoła świętego Wojciecha, przez centrum miasta do katedry.

Iwona Gajewska-Wrona

Nowy numer!
36/2020 36/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO