Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

PUBLICYSTYKA

Premier jest stąd

poniedziałek, 21 maja 2018 08:00 / Autor: Radio eM
Radio eM

Budowa obwodnic, naprawa mostu w Sandomierzu, przyspieszenie prac przy drodze ekspresowej nr 74, powstanie Laboratorium Głównego Urzędu Miar w Kielcach - między innymi takie inwestycje zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas swojej wizyty w Kielcach. 

Jak zapewniał,  województwo świętokrzyskie jest dla niego szczególnie ważne,  mieszkańcy mogą liczyć więc na jego wsparcie:

Trochę historii

- Ziemia świętokrzyska jest mi bardzo bliska. Historia mojej rodziny jest związana z takimi miejscowościami jak Nawarzyce, Niegosławice, Morawica, Jędrzejów. Jest taka książka historyka Andrzeja Ropelewskiego,  zatytułowana  „W Jędrzejowskim Obwodzie AK”, w której są  wzmianki o moim dziadku, Michale Morawieckim, jego braciach – Józefie, na którego mówiono Alek, i Romualdzie oraz mojej cioci, działającej w konspiracji „Jędrusie”. Oni  uczestniczyli w akcji odbicia Leszka Cichego z rąk gestapo w więzieniu w Jędrzejowie. Moja bliska rodzina brała też udział w  zmaganiach i walkach o lepszą Polskę w tych strasznych czasach.   Możecie więc mówić, że premier jest stąd – powiedział prezes Rady Ministrów.

Miliardy na drogi

Podczas spotkania z mieszkańcami Kielc, Mateusz Morawiecki wiele mówił o naprawach i budowie dróg lokalnych. - Obecnie przeprowadzamy szeroko zakrojony program ich remontów, ale również dokończenia i rozpoczęcia budowy  w tych województwach, które były nieco zapomniane przez pierwsze dwadzieścia pięć lub więcej lat III RP. Już w tym roku wyłożyliśmy na te cele miliard trzysta milionów złotych. Pieniądze trafiły do gmin, których do tej pory nie było stać na podobne inwestycje. Jesienią tego roku, jeszcze przed wyborami samorządowymi, rozdzielone zostaną także kolejne pieniądze  w ramach funduszu dróg lokalnych. Będzie to  około pięć miliardów złotych – mówił premier.

Nowe mosty i obwodnice

Obok tej kwoty szef rządu zadeklarował także dodatkowe ponad dwa miliardy złotych na budowę około dwudziestu mostów. -  Już dziś mogę obiecać, że znajdą się pieniądze na remont mostu nad Wisłą w Sandomierzu, ale ów remont będzie de facto jak budowa. Postaram się także, żeby kryteria dostępności  środków z programu  dróg lokalnych służyły do logicznego, od strony strategicznej,  połączenia mniejszych arterii z drogami krajowymi, czyli  „siódemką”, „siedemdziesiątką czwórką”, „czterdziestką dwójką”. Zostaną też przyspieszone prace przy drodze ekspresowej  numer 74, bardzo ważnej dla Świętokrzyskiego - zapewniał szef rządu.

Z ust premiera padły także obietnice pomocy przyspieszenia budowy obwodnic w Świętokrzyskiem. – Chcemy żeby już teraz, na wybory samorządowe  i parlamentarne, powstały kolejne obwodnice, między innymi w  Opatowie, Ostrowcu Świętokrzyskim, Skarżysku. Myślimy też o wschodniej obwodnicy  Kielc – powiedział Morawiecki, który przyrzekł również remont szerokotorowej linii hutniczo-siarkowej w regionie świętokrzyskim. – Stacje i tory  będą modernizowane w najbliższych dwóch latach – zapewnił.

Wielka strefa ekonomiczna

 Premier nawiązał także do ustawy dotyczącej specjalnej strefy ekonomicznej. – Przyjęta ustawa spowoduje, że całe województwo świętokrzyskie będziemy mogli tak traktować. Pani poseł Maria Zuba przekonała nas do zakupu przez Agencję Rozwoju Przemysłu 10 hektarów gruntów w Suchedniowie na cele inwestycyjne. Znajdziemy ścieżkę, żeby to zrealizować. W planach mamy też między innymi budowę  Laboratorium Głównego Urzędu Miar, choć  to oczywiście jest uzależnione od wielu czynników. Chcemy jednak, aby takie ważne urzędy były  także tutaj, w Kielcach - powiedział szef rządu.

Iwona Gajewska-Wrona

Nowy numer!
36/2020 36/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO