Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Związki zawodowe o obecnej sytuacji w transporcie miejskim: „Podejmowane są coraz bardziej absurdalne decyzje”

środa, 25 marca 2020 17:05 / Autor: Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Związki zawodowe działające w MPK wystosowały pismo do prezydenta Bogdana Wenty – przedstawiają w nim swoje stanowisko w związku z bieżącą sytuacją transportu w naszym mieście. Bogdan Latosiński, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Transportu Publicznego w Kielcach oraz Andrzej Burek, przewodniczący NSZZ Solidarność, wytykają władzy absurdalne - ich zdaniem - decyzje.

Jak czytamy w stanowisku, związki zawodowe żądają podjęcia decyzji, które wpłyną na poprawę bezpieczeństwa wszystkich podróżujących. Zwracają uwagę na to, że transport publiczny jest czynnikiem, bez którego społeczeństwo nie może normalnie funkcjonować, a ochrona zdrowia kierowców i pasażerów powinna być priorytetem.

„Tymczasem nie tylko że obserwujemy całkowity brak wsparcia i pochylenia się nad naszymi problemami, a wręcz odwrotnie, w ostatnich dniach podejmowane są coraz bardziej absurdalne decyzje, których przykłady można by mnożyć” – czytamy we fragmencie pisma.

Działacze wskazują na najbardziej nieodpowiedzialne decyzje. Ma być to między innymi ograniczenie części kursów – co sprawia że autobusy są bardziej zatłoczone, więc niebezpieczeństwo zarażenia się jest większe. Zauważają także fakt, że kierowca i pasażerowie nie mają dostępu do bieżącej wody z powodu wyprowadzenia z linii punktów końcowych -  w związku z tym kierowcy nie mogą zjeść posiłku poza autobusem i muszą robić to w pojeździe, co zwiększa ryzyko epidemiczne.

Związkowcy wskazują także na błędną w  ich ocenie decyzję, odnośnie budowania nowych przystanków. Zaznaczają także, że tak drastyczne zmniejszenie kursów niektórych linii jest niezgodne z umową i negatywnie wpłynie na pracę spółki. Zwracają uwagę na to, że mimo iż komitet protestacyjno – strajkowy został zawieszony, w obecnej sytuacji możliwe są wszystkie scenariusze.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO