Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Zmarł Henryk Dłużewski

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI KIELCE

Zmarł Henryk Dłużewski

Kielce / 11 października 2018 / Tekst
fot. Urząd Miasta Kielce fot. Urząd Miasta Kielce

Zmarł Henryk Dłużewski, kielczanin, społecznik, inżynier, projektant wielu pomników upamiętniających wydarzenia historyczne w Kielcach m.in.„Czwórki Legionowej” oraz Pomnika Niepodległości, kawaler Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski, laureat Nagrody Miasta Kielce za 2017 rok. Miał 102 lata

Urodził się  w dniu 14.08.1916 roku  w Jelonce, w powiecie lipskim. Ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Artylerii w Zambrowie, a następnie rozpoczął  studia w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie na kierunku leśnictwo. Następnie studiował na Wydziale Budownictwa Przemysłowego Politechniki Warszawskiej.

Był inicjatorem i projektantem budowy i rozbudowy pomników, tablic i innych form architektonicznych upamiętniających wydarzenia historyczne, które miały miejsce na terenie miasta Kielce i województwa świętokrzyskiego. Autor m.in.: Pomnika poświęconego żołnierzom 2 Pułku Artylerii Lekkiej w Kielcach, projektu konstrukcji pomnika Żołnierzy AK w Kielcach, Pomnika Niepodległości przed dworcem PKP w Kielcach, Pomnika druhny Zofii Dziewięckiej w Kielcach, projektu konstrukcji pomnika „Czwórki Legionowej” i wielu innych. Pełnił funkcję Przewodniczącego Komisji Ochrony Dóbr Kultury Materialnej Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach.

Henryk Dłużewski był autorem projektów konstrukcji wielu dużych obiektów m.in. takich jak: Dom Handlowy „Tęcza” w Kielcach, DH w Końskich czy Busku – Zdroju. Projektował też konstrukcje hal, biura i kotłowni w „Kielczance”.  Wykonał ponad 100 ekspertyz budowli na kielecczyźnie i około 50 projektów budynków i budowli inżynierskich. Jako Kombatant stale współpracował ze środowiskiem inwalidów wojennych i stowarzyszeniami patriotycznymi.  Posiadał tytuł „Weterana Walk o Niepodległość Ojczyzny”. Czynnie uczestniczył w ogólnopolskiej kampanii „Piękny Wiek” przypominającej najnowszą historię Polski widzianej przez pryzmat życia zwykłych ludzi.

tekst za: Urząd Miasta Kielce

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

Na żywo

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna