Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Wielkie zawody robotów marsjańskich na PŚk. Impreza już we wrześniu

poniedziałek, 01 lipca 2019 14:01 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

40 zespołów z 15 krajów weźmie udział w prestiżowych zawodach robotów marsjańskich, które odbędą się w Kielcach. Finał piątego European Rover Challenge zostanie zorganizowany we wrześniu na terenie Politechniki Świętokrzyskiej.

Zmagania, w których weźmie udział 400 zawodników z pięciu kontynentów rozpoczną się 13 września. W gronie finalistów znaleźli się reprezentanci Niemiec, Kanady, Wielkiej Brytanii i Australii. Oczywiście nie zabraknie drużyn z naszego kraju. – Na liście nie ma faworytów z zeszłych lat, ponieważ poziom z roku na rok jest coraz wyższy – przyznaje Łukasz Wilczyński, organizator ERC. Na potrzeby imprezy w kampusie naszej Politechniki zostanie uformowane pole marsjańskie imitujące powierzchnię Czerwonej Planety. Rywalizacja odbędzie się w czterech konkurencjach terenowych, podczas których zawodnicy zaprezentują umiejętności stworzonych przez siebie robotów.

robot1

ERC to jednak nie tylko zawody, ale również liczne pokazy. – W tej strefie zaprezentuje się ponad 40 wystawców. Będą zarówno pokazy eksperymentów naukowych, jak i znani populatorotorzy nauki, bolidy, drony i firmy kosmiczne. Bardzo uważne sprawdzaliśmy każdego wystawcę w trosce o poziom – dodaje Łukasz Wilczyński. Nie zabraknie również spotkań i konferencji biznesowych o przyszłości branży, ale także szans dla świętokrzyskich przedsiębiorców. – Przedsięwzięcie, o którym dziś mówimy wpisuje się w priorytety polskiej dyplomacji – zauważa wiceminister Piotr Wawrzyk z Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

robot2

Prof. Wiesław Trąmpczyński zapewnia, że władze uczelni postarają się o jak najlepszą organizację imprezy. Współorganizatorami wydarzenia są Europejska Fundacja Kosmiczna, Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice”, Mars Society Polska, Województwo Świętokrzyskie przy współpracy z Miastem Kielce oraz Akademią Leona Koźmińskiego. Zawody zakończą się 15 września.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO