Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

"Zapal Światło Wolności" i weź udział w obchodach 38. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

czwartek, 12 grudnia 2019 12:59 / Autor: Weronika Kępa
Weronika Kępa

W piątek, 13 grudnia, przypada 38. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. W ramach pamięci o dramatycznych wydarzeniach minionych lat oraz w hołdzie ofiarom będzie można wziąć udział w uroczystej Mszy świętej, składaniu kwiatów oraz akcji „Zapal Światło Wolności”.

13 grudnia, o godzinie 10, odbędzie się składanie kwiatów pod tablicą okolicznościową znajdującą się  w murze Aresztu Śledczego. O godzinie 19, na Placu Najświętszej Marii Panny, pod figurą księdza Jerzego Popiełuszki, również zostaną złożone kwiaty.

Z kolei o godzinie 18, w bazylice katedralnej, odbędzie się uroczysta Msza święta pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego. Nabożeństwa w intencji ofiar stanu wojennego będą odbywać się także w Delegaturach Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność".

Instytut Pamięci Narodowej zachęca również wszystkich mieszkańców do udziału w akcji „Zapal Światło Wolności”. W inicjatywie może wziąć udział każdy. Wystarczy 13 grudnia, punktualnie o godz. 19:30, zapalić świeczkę w oknie. Można to też zrobić wirtualnie na stronie swiatlowolnosci.ipn.gov.pl.

Akcja „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym, w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku, wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił papież Jan Paweł II.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO