Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Zamówienia są, ale brak środków. Co dalej z Odlewnią „Chemar”?

czwartek, 30 maja 2019 13:35 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

O pomoc dla Odlewni „Chemar” apelują działacze świętokrzyskiej Solidarności. Zdaniem związkowców, sytuacja finansowa przedsiębiorstwa jest zła, ale zbawienne okazać się może wsparcie ze strony państwowych instytucji.

– Za poprzedniego zarządu działo się w odlewni bardzo źle. Niszczał tabor i nie było żadnego zainteresowania, jeśli chodzi o zlecenia. Nowy zarząd od półtora roku robił wszystko, żeby odbudować kapitał zakładu. Niestety, na Zachodzie widać oziębienie gospodarki. Zrobiła się dwumiesięczna „dziura” w zamówieniach – tłumaczy Waldemar Bartosz, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w naszym regionie.

Obecnie firma nie narzeka na zamówienia, jednak brakuje środków na ich realizację. Związek zwrócił się m.in. do Agencji Rozwoju Przemysłu i Polskiego Funduszu Rozwoju. – Chodzi o udzielenie niewielkiej, kilkumilionowej pożyczki, która może okazać się niezwykle pomocna. Sytuacja się przeciąga. Kancelaria Rady Ministrów napisała do Agencji Rozwoju Przemysłu w tej sprawie, jednak póki co nic się nie dzieje. Jeśli potrwa to dłużej, to zarząd będzie musiał złożyć wniosek o upadłość – dodaje Waldemar Bartosz.

Zdaniem szefa związku może to doprowadzić również do upadłości całego Chemaru. Obecnie przedsiębiorstwo jest własnością Ministerstwa Energii.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO