Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Jerzyki zjedzą komary. Miasto kupuje dla nich budki lęgowe

wtorek, 25 czerwca 2019 10:46 / Autor: Piotr Natkaniec
Piotr Natkaniec

Władze miasta zamiast odkomarzania wybierają nieco bardziej ekologiczny sposób na walkę z komarami. Wydział gospodarki komunalnej i środowiska w urzędzie miasta kupił 50 budek lęgowych dla jerzyków.

Jerzyki zwyczajne to ptaki, które żywią się owadami, w tym komarami. Ptaki polują stadnie i występują na terenie całej Europy. W Polsce były bardzo popularne w latach 70. i 80., zakładały swoje gniazda w między szczelinami bloków z wielkiej płyty. Jednak wraz z coraz częstszymi pracami termomodernizacyjnymi populacja jerzyków malała. 

A jerzyki to doskonała broń na walkę z komarami. Jeden ptak potrafi zjeść nawet 20 tysięcy owadów dziennie. Kielecki ratusz zakupił 50 budek lęgowych i w porozumieniu z ornitologiem z Towarzystwa Badań i Ochrony Przyrody oraz kieleckimi spółdzielniami mieszkaniowymi zostaną wyznaczone najlepsze miejsca w mieście do ich zainstalowania. - Rozmieszczenie budek zostanie poprzedzone warsztatami dla dzieci, które będą brały udział w półkoloniach w Kielcach. W rozmowy chcemy zaangażować kieleckie spółdzielnie mieszkaniowe, żeby wspólnie wyznaczyć najlepsze punkty.W pierwszej kolejności budki pojawią się na budynkach należących do miasta - mówi Aneta Boroń, p.o. dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO