Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Wystawa o kobietach z PWK w Muzeum Historii Kielc

sobota, 12 września 2020 19:02 / Autor: Adrianna Linertowicz
Na zdjęciu: Aleksandra Baranowska z Ogólnopolskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej PWK
Adrianna Linertowicz

„Dla przeszłości – przywrócić pamięć o przedwojennej organizacji Przysposobienia Wojskowego Kobiet” to wystawa zorganizowana przez Stowarzyszenie Ogólnopolska Grupa Rekonstrukcji Historycznej Przysposobienia Wojskowego Kobiet (PWK). Organizacja ta przyczyniła się do odbudowy Polski po odzyskaniu niepodległości. Uroczyste otwarcie ekspozycji odbyło się w sobotę 12 września.

Organizacja PWK miała na celu odpowiednio przygotować Polki na wypadek wybuchu wojny. Kobiety uczyły się m.in. opieki nad rannymi żołnierzami, aprowizacji, zabezpieczania wart, opieki nad dziećmi, jak również samoobrony (np. przeciwlotniczej i przeciwgazowej).

– Wystawa powstała w 90. rocznicę zawiązania PWK. Naszym celem było ukazanie jak najbardziej różnorodnej działalności PWK, ponieważ dziewczęta w okresie międzywojennym, które należały do naszej Organizacji miały naprawdę bardzo szeroki zakres umiejętności, jakie nabywały w trakcie działania w PWK. Chciałyśmy ukazać całe spektrum tych działań. Również organizacji pracy, jak i umundurowania – mówiła Aleksandra Baranowska z Ogólnopolskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej Przysposobienia Wojskowego Kobiet.

Wystawa składa się z 21 plansz tematycznych, które uzupełniają różnego rodzaju eksponaty z kolekcji stowarzyszenia związanego z PWK. Między innymi można obejrzeć tradycyjne umundurowanie, legitymacje członkowskie, zaświadczenia o ukończeniu kursów oraz liczne fotografie.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO