Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Wykład poświęcony Oldze Boznańskiej, czyli niedziela w Muzeum Narodowym

niedziela, 06 września 2020 12:51 / Autor: Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

Olga Boznańska to jedna z najwybitniejszych, polskich artystek doby modernizmu. Malowała martwą naturę, miejskie pejzaże i sceny rodzajowe, jednak szczególnie ulubiła sobie malowanie portretów, w tym portretów zadumanych, jakby nazbyt „dorosłych” dzieci. Prelekcję pod tytułem „Olga Boznańska. Non Finito” w niedzielę, 6 września, poprowadziła w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich dr Anna Myślińska z Działu Malarstwa i Rzeźby.

Dzieła artystki prezentowano na licznych wystawach za granicą, a uzyskane nagrody stopniowo powiększały uznanie dla jej twórczości w kraju. Olga Boznańska regularnie przesyłała swoje obrazy na krajowe wystawy, jednak pierwsza jej ekspozycja monograficzna odbyła się w Krakowie dopiero w roku 1931, dziewieć lat przed jej śmiercią.

Była też laureatką wielu prestiżowych nagród, a w tym francuskiej Legii Honorowej i Orderu Polonia Restituta. Zostawiła po sobie ponad 1200 płócien, szkiców i pasteli, z których większość trafiła do prywatnych kolekcji na całym świecie. Niektóre z jej obrazów można oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie oraz Krakowie. Kilka znajduje się także w Muzeum Narodowym w Kielcach.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO