Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Wojewoda: „Być Polakiem to duma”. Obchody Święta Niepodległości w Kielcach

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI KIELCE

Wojewoda: „Być Polakiem to duma”. Obchody Święta Niepodległości w Kielcach

Kielce / 11 listopada 2017 / Tekst

Kielczanie uczcili 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Oficjalne obchody święta 11 listopada odbyły się na Placu Wolności, przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po przemówieniu i złożeniu wieńców przed monumentem, obejrzeliśmy widowiskowe pokazy przygotowane przez stowarzyszenia rekonstrukcji historycznych.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości otworzyła Msza święta w bazylice katedralnej. - Za niegodną mamonę nikomu i nigdy nie oddajmy Polski i jej wolności – mówił w homilii Biskup Kielecki Jan Piotrowski. - Nie dajmy odebrać jej kultury, majątku narodowego, wiary i dziedzictwa religijnego. Polacy muszą być bohaterami swoich czasów, a te dzisiejsze domagają się uczciwości i prawdziwej miłości Ojczyzny – podkreślał ks. biskup.

Po modlitwie zebrani przeszli ulicami centrum Kielc na Plac Wolności, gdzie odbyła się oficjalna część świętowania. Przemówienie wygłosiła Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski. W swoim wystąpieniu przypominała o trudnych losach Polaków, dążeniu ku wolności i o nierównej walce o jej utrzymanie. - Przywołujemy dziś pamięć zapomnianych w mrocznych czasach PRLu Żołnierzy Wyklętych: rotmistrza Witolda Pileckiego, majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”, Danutę Siedzikównę „Inkę” i wielu innych. To oni bohatersko oddali życie za wolną i niepodległą ojczyznę. W godzinie śmierci Witold Pilecki w kilku wymownych słowach podsumował swoje młode życie: „starałem się tak żyć, abym w godzinie śmierci mógł się raczej cieszyć niż lękać”. Dziś wiemy, że nie było wtedy miejsca dla suwerenności Polski, która rządzona była przez komunistów sterowanych przez Związek Sowiecki – mówiła wojewoda Agata Wojtyszek. Przypominała, że przez lata otuchą dla Polaków, były słowa, które do rodaków i swojej ojczyzny kierował Ojciec Święty Jan Paweł II.

5 grudnia, w 150 rocznicę urodzin marszałka Piłsudskiego zainaugurowane zostaną szczególne obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Wydarzenia i bohaterowie sprzed stu lat mają dziś szczególne znaczenie, ponieważ przypominają o odpowiedzialności za przyszłość Polski. - Do nas należy wspieranie i pielęgnowanie wolności poprzez krzewienie patriotycznych postaw. Musimy czynić wszystko, aby wspólnota Polaków stawała się dzisiaj coraz mocniejsza. Dziękując tym, którzy 99 lat temu potrafili się zjednoczyć i wziąć sprawy kraju w swoje ręce musimy budować wspólną siłę Polski i liczyć na to, że ci którzy dziś jeszcze nie rozumieją, że być Polakiem to duma a za granicą krytykują naszych rodaków, naszą ojczyznę, będą potrafili swoje kompleksy wyleczyć. Musimy dążyć do takiej Polski, która zapewni nam i przyszłym pokoleniom bezpieczeństwo, dobrobyt i godność – mówiła wojewoda Agata Wojtyszek. - Pamiętajmy, że być Polakiem to być kimś bardzo ważnym. Nie pozwólmy zawrócić się z drogi powrotu do fundamentalnych wartości opartych o wiarę chrześcijańską. Niech cała Europa bierze z nas przykład – kontynuowała.

Jak mówiła wojewoda, Narodowe Święto Niepodległości jest podziękowaniem dla tych, którzy nam wolność zapewnili. Jest jednocześnie dniem zadumy i radości.

Po oficjalnej części obchodów przyszedł czas na widowisko. Rozrywkę kielczanom zapewnił Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich wraz z zaprzyjaźnionymi stowarzyszeniami zajmującymi się rekonstrukcjami historycznymi. W ramach festynu pod hasłem „Legionowe Kielce, legionowy garnizon” mogliśmy zobaczyć wyszkolenie kawalerzysty, piechotę w ćwiczeniach polowych z wykorzystaniem karabinów i granatników. Rekonstruktorzy zaprezentowali także armaty typu Bofors. Pokazy odbyły się przy wsparciu widowiskowej pirotechniki. Po „wystrzałowym” pokazie odbył się koncert piosenek patriotycznych.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna