Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 43.

MIASTO

Wieża za rok

sobota, 06 kwietnia 2013 08:45 / Autor:

Ojcowie oblaci oraz samorządowcy i przedstawiciele wykonawcy podpisali umowę dotyczącą odbudowy zabytkowej wieży klasztornej na Świętym Krzyżu.

Środki UE pokryje 85 proc. kosztów, a wartość projektu to niemal 7,5 mln zł. Przetarg na odbudowę oraz remont i konserwację zabytkowego wirydarza wygrała firma Furmanek Reneval z Daleszyc, proponując niespełna 5,8 mln zł.

Prace rozpoczną się wiosną, potrwają przynajmniej rok. Zrekonstruowana wieża będzie miała nieco ponad 50 m wysokości. Przy odbudowie zostaną wykorzystane niektóre elementy konstrukcji zburzonej przez wojska austriackie w 1914 roku. Powstanie również wieża widokowa, z której przy dobrej pogodzie zobaczymy Tatry.

Inwestycja jest jednym z elementów projektu pod nazwą Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich finansowana z pieniędzy Regionalnego Programu Operacyjnego.

Wójt gminy Bieliny, Sławomir Kopacz nie ukrywa, że to przedsięwzięcie bardzo trudne, ale jego zwieńczeniem będzie z pewnością zwiększenie liczby odwiedzających Święty Krzyż. Obecnie to miejsce odwiedza rocznie 300 tysięcy turystów i pielgrzymów.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO