Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Wiceszef NASA odwiedzi Kielce. Obejrzy zawody łazików marsjańskich

środa, 14 sierpnia 2019 13:36 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Zmagania łazików marsjańskich, konferencje, spotkania i wizyta wiceszefa NASA – tak będą wyglądały prestiżowe zawody European Rover Challenge, które odbędą się we wrześniu na terenie Politechniki Świętokrzyskiej. Będzie to nie tylko miejsce rywalizacji 40 zespołów z całego świata, ale również wydarzenie biznesowe.

Impreza rozpocznie się już 13 września i weźmie w niej udział 400 zawodników z 15 krajów świata. – Zawodom towarzyszyć będzie konferencja naukowo-biznesowa, składająca się z dwóch bloków tematycznych. Pierwszy dotyczy przedsiębiorczości. Porozmawiamy o tym, jak firmy z regionu świętokrzyskiego mogą zaistnieć, pracując w sektorze i dla sektora kosmicznego. Pokażemy takie przykłady. Zaplanowaliśmy również specjalny panel dyskusyjny. Chcemy zainspirować rodzimych przedsiębiorców do współpracy. Drugiego dnia podyskutujemy o robotyce kosmicznej. Kończymy w sobotę panelem dotyczącym komercjalizacji – informuje Łukasz Wilczyński, organizator ERC. W trakcie imprezy zaplanowano również warsztaty dla przedsiębiorców.

Gościem specjalnym wydarzenia będzie wiceszef NASA Steve Jurczyk. – To trzecia osoba w NASA. Będzie u nas pierwszego dnia – dodaje Łukasz Wilczyński.

lazikiwilcz

Współorganizatorami zawodów jest samorząd województwa świętokrzyskiego. – Cieszymy się, ponieważ nie ma rozwoju bez współpracy z nauką. Zaawansowane technologie, z których korzysta branża kosmiczna, mogą być wykorzystywane w innych gałęziach przemysłu. To również doskonała promocja naszego regionu – zauważa wicemarszałek Renata Janik.

lazikijanik

– To co się wydarzy we wrześniu jest trudne do przecenienia. Ta impreza zasługuje na to, żeby jego organizatorzy mogli odczuwać ogromną satysfakcję. To również początek działalności na rzecz wprowadzenia nas do pierwszej ligi światowej w tej dziedzinie – uważa z kolei senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń.

lazikislon

Urząd Marszałkowski przeznaczy na to wydarzenie sto tysięcy złotych. W konferencji wziął także udział poseł Krzysztof Lipiec, marszałek Andrzej Bętkowski, prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice” Marcin Perz i przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś.

DSC 4011

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO