Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Kielce mogą być ważnym ośrodkiem w polskiej branży kosmicznej

poniedziałek, 04 lutego 2019 13:43 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

- Politechnika Świętokrzyska może być ważnym ośrodkiem w kształceniu specjalistów z branży kosmicznej - powiedział w Kielcach Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Wicepremier ogłosił, że 5. Międzynarodowe Zawody Łazików Marsjańskich odbędą się w tym roku na Politechnice Świętokrzyskiej, która będzie współorganizatorem przedsięwzięcia.

-Współorganizowanie przez Politechnikę Świętokrzyską tak ważnego wydarzenia jest potwierdzeniem prestiżu  naszej uczelni, która w ostatnim okresie wyraźnie ukierunkowuje się na współpracę z przemysłem oraz współpracę dotyczącą tzw. high-tech - zaznaczył rektor politechniki Wiesław Trąmpczyński. -Ze swojej strony zrobimy wszystko, aby zawody przebiegły jak najlepiej, a nasz region kojarzył się z nowoczesnymi technologiami i rozwojem - dodał rektor.

Wicepremier Jarosław Gowin podczas spotkania wspominał ubiegłoroczne zawody, które zakończyły się ogromnym sukcesem studentów z Kielc. -Jest z czego się cieszyć, ponieważ perspektywy rozwoju przemysłu kosmicznego w Polsce rysują się niezwykle atrakcyjnie. Jeżeli mamy inwestować w rozwojów polskich firm kosmicznych to potrzebujemy  odpowiednich kadr. Konkurs ERC jest okazją do tego, aby te kadry przygotowywać - zaznaczył wicepremier Jarosław Gowin. -To jest przygotowanie nie tylko przez zajęcia ściśle akademickie ale też zdobywanie praktycznych umiejętności , które są bardzo potrzebne w gospodarce opartej o nowoczesne technologie.  Na budowaniu takiej gospodarki nam zależy, na tym polega tzw. Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju, która wpisuje się w plan premiera Mateusza Morawieckiego - uzupełnił wicepremier.

W spotkaniu wziął także Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej i pomysłodawca ERC. -Wydarzenie odbędzie się w tym roku na kampusie politechniki.  Szykujemy wiele nowości, poza zawodami odbędzie się  m.in. strefa pokazów oraz konferencja mentorigowo-biznesowa ponieważ kładziemy duży nacisk na komercjalizację rozwiązań konkursowych. Nowością będzie także międzynarodowa rada  do spraw rozwoju projektów ERC - podkreślił Łukasz Wilczyński.

Grzegorz Brona, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, zaznaczył, że robotyka kosmiczna, jest jedną z prężnie rozwijających się gałęzi polskiego sektora kosmicznego. -Kolejnym etapem rozwoju krajowego sektora kosmicznego jest przystąpienie od stycznia tego roku do międzynarodowego klastra badawczego Per Aspera. Dzięki temu mamy dostęp do wiedzy zgromadzonej  w innych krajach  i możemy wpływać na politykę europejską związaną z robotyką kosmiczną. To sukces Polskiej Agencji Kosmicznej, ale też takich wydarzeń jak European Rover Challenge, które pozwalają kształcić kadrę specjalistów na poziomie europejskim -zaznaczył Grzegorz Brona.

European Rover Challenge to największe w Europie międzynarodowe zawody robotyczno-kosmiczne. Wydarzenie jest platformą obejmującą konkurs łazików, ale także całoroczne działania skierowane do przedstawicieli świata nauki i biznesu, sektora high-tech oraz szerokiej publiczności. Główną częścią projektu są międzynarodowe zawody robotyczne, w których zespoły uniwersyteckie konstruujące łaziki rywalizują w konkurencjach analogicznych do zadań wykonywanych przez roboty na powierzchni Marsa i Księżyca.

W poniedziałkowej konferencji wziął także udział poseł PiS Krzysztof Lipiec oraz wicemarszałek województwa świętokrzyskiego  Renata Janik.

Piąta edycja zawodów European Rover Challenge 2019 odbędzie się w dniach 13-15 września, na ternie kampusu Politechniki Świętokrzyskiej.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO