Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

W KCK uczniowie nie będą się nudzić. Na Tydzień Kultury Języka zaplanowano wiele atrakcji

środa, 04 marca 2020 14:04 / Autor: Weronika Kępa
Fot. Mateusz Wolski
Weronika Kępa

W poniedziałek, 9 marca, w województwie świętokrzyskim rozpocznie się XXVIII Tydzień Kultury Języka, pod hasłem „Chrońmy klimat i język. Łączy je: czystość i świeżość, radość i urok, przestrzeń i wolność.” Do akcji, jak co roku, włączyły się liczne instytucje. Wśród nich znalazło się Kieleckie Centrum Kultury, które postanowiło między innymi przybliżyć uczniom twórczość Olgi Tokarczuk.

Od poniedziałku, 9 marca, do piątku, 13 marca, w Galerii „WINDA” będą odbywać się warsztaty literackie.

- Przygotowaliśmy cztery tematy zajęć. Dwa z nich oparte są o wspaniałą opowieść naszej noblistki, Olgi Tokarczuk - informuje Agnieszka Kozłowska-Piasta z impresariatu KCK. - Książka nosi tytuł „Zagubiona dusza” i jest wzbogacona ilustracjami autorstwa polki, Joanny Concejo. Ta współczesna przypowieść mówi o tym, jak łatwo zgubić część siebie, kiedy żyje się zbyt szybko. Młodsze dzieci zastanowią się, jak taka zagubiona dusza może wyglądać. Z kolei starsze dowiedzą się, jakie warunki musi spełniać przypowieść. Dodatkowo będą też zajęcia poświęcone wymyślaniu bajki dla maluchów, zastanowimy się również nad przydatnością słów – dodaje.

We wtorek, 10 marca, o godzinie 10, Kieleckie Centrum Kultury zaprasza uczniów ze świętokrzyskich szkół na śpiewogrę „Jednak mam tę nadzieję” przygotowaną przez Teatr Promocji Poezji z Krakowa.

- Będzie to nowoczesne spotkanie z twórczością Jana Kochanowskiego – tłumaczy Robert Wieczorek z impresariatu KCK. - Śpiewogra przybierze formę wywiadu, podczas którego uczniowie będą mogli zapoznać się z tekstami wieszcza, widzianymi oczami młodego człowieka. Myślę, że młodzież ma problem z postrzeganiem lektur, często uważa je za nudne. Taka forma prezentacji, wywiadu, lekkiego spojrzenia i nowoczesne aranżacje muzyczne, mam nadzieję, uświadomią uczniom, że Kochanowski jest wciąż „żywy”, a jego twórczość aktualna – dodaje.

Dwa dni później, w czwartek, 12 marca, o godzinie 10, na małej scenie KCK odbędzie się seminarium „Gdy pasja w duszy gra”. Podczas spotkania swoje pasje, talenty oraz umiejętności zaprezentują uczniowie świętokrzyskich szkół.

Nauczyciele zainteresowani warsztatami literackimi proszeni są o wcześniejsze zgłoszenie klasy. Zapisy pod numerem telefonu 41-344-90-54 lub 41-36-76-711 wewn. 243. Wszystkie wydarzenia organizowane w ramach Tygodnia Kultury Języka są bezpłatne.

W wydarzeniu bierze również udział między innymi: Miejska Biblioteka Publiczna, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza, Muzeum Zabawek i Zabawy, Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, Muzeum Historii Kielc, Teatr Lalki i Aktora „Kubuś", MDK w Kielcach oraz Energetyczne Centrum Nauki, Ośrodek Kultury „Ziemowit”.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO