Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Udany nabór na uczelnie wyższe

wtorek, 02 lipca 2019 13:01 / Autor: Weronika Grela
Weronika Grela

Już od ponad miesiąca trwa nabór na kieleckie uczelnie wyższe. Biorąc pod uwagę fakt, że nie ma jeszcze wyników z egzaminu maturalnego, to liczba chętnych na Politechnikę Świętokrzyską i Uniwersytet Jana Kochanowskiego jest wysoka.

Ponad pięć tysięcy osób wzięło udział w rekrutacji na Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. – Na sześć dni przed zakończeniem internetowej rekrutacji na rok akademicki 2019/20 możemy powiedzieć, że jest to bardzo dobry rok dla naszej uczelni. Mamy już ponad pięć tysięcy kandydatów, co nam daje dwie osoby na jedno miejsce. Rekrutacja trwa do 8 lipca, a 4 lipca maturzyści poznają wyniki swojego egzaminu i po tym spodziewamy sie kolejnego skoku liczby kandydatów - mówi Piotr Burda, rzecznik prasowy UJK.

Niezmiennie od kilku lat największym zainteresowaniem cieszą się kierunki wydziału lekarskiego. – Na kierunek lekarski mamy już prawie 1800 chętnych, czyli są to 24 osoby na jedno miejsce. Natomiast kosmetologia, fizjoterapia, prawo, psychologia, pedagogika cieszą się dużą popularnością, tam jest od jednej do pięciu osób na jedno miejsce – podkreśla Burda.

Na Politechnice Świętokrzyskiej kandydaci wybierają spośród 19 kierunków i ponad 60 specjalizacji. – Mamy ponad 600 osób zalogowanych i jest to podobna liczba do ubiegłorocznej z tego samego okresu. Wynika ona na pewno z tego, że maturzyści nie poznali jeszcze wyników egzaminu dojrzałości. Tradycyjnie największym zainteresowaniem kandydatów cieszy się informatyka, budownictwo, ekonomia, automatyka i robotyka. Na popularność tego ostatniego kierunku z pewnością miał wpływ wielki sukces naszego zespołu łazików marsjańskich – wymienia Kamil Dziewit, rzecznik prasowy PŚK.

Nowym kierunkiem studiów, na który odbywa się nabór jest automatyka i elektrotechnika przemysłowa. Jego absolwenci zdobędą wiedzę umożliwiającą im efektywne zastosowanie informacji z zakresu matematyki, fizyki, elektrotechniki, elektroniki i automatyki do analiz inżynieryjnych problemów. – W tej chwili na ten kierunek jest zarejestrowanych 40 osób, a z tego, co wiem limit miejsc wynosi 30 osób, ale władze wydziałowe mogą go zwiększyć – mówi Dziewit.

Uniwersytet Jana Kochanowskiego 10 lipca opublikuje listę przyjętych na studia, natomiast Politechnika Świętokrzyska zrobi to dzień później, czyli 11 lipca.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO