Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Uczcimy Dzień Wolności i Solidarności

poniedziałek, 21 sierpnia 2017 12:39 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
fot. Dariusz Skrzyniarz / archiwum
Dariusz Skrzyniarz

Spotkanie z historią, odsłonięcie tablicy i wspólna modlitwa. Tak uczcimy w Kielcach Dzień Wolności i Solidarności, który przypada na czwartek 31 sierpnia. To państwowe święto upamiętnia zawarcie porozumień sierpniowych w 1980 roku między komunistycznymi władzami a strajkującymi robotnikami. Dzięki temu zarejestrowany został NSZZ „Solidarność”.

Związkowcy świętowanie rozpoczną już w poniedziałek 28 sierpnia o godz. 17 spotkaniem ph. „Dwa sierpnie 1980 r. i 1982 r.”. Obędzie się ono w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia przy ul. Warszawskiej. - Ta wieczornica wiąże się zarówno z 37. rocznicą sierpnia 1980, ale i z okrągłą 35. rocznicą dwóch dużych demonstracji w Kielcach i Starachowicach. W czasie stanu wojennego manifestanci domagali się legalizacji „Solidarności” w tych miastach – mówi Waldemar Bartosz, przewodniczący świętokrzyskiej „S”. W spotkaniu będzie uczestniczył Mirosław Domińczyk, pierwszy przewodniczący regionalnych struktur związku.

Główne obchody Dnia Wolności i Solidarności rozpoczną się 31 sierpnia o godz. 17. Otworzy je odsłonięcie tablicy na pierwszej kieleckiej siedzibie związku przy ul. Koziej 10A. Dziś w tym budynku mieści się Młodzieżowy Dom Kultury. - To będzie bardziej symboliczna uroczystość, niż mówiąca o wielkich rzeczach. Potem zbiorowo udamy się przed tablicę upamiętniającą powstanie „Solidarności”, która znajduje się na Skwerze im. Stefana Żeromskiego – zapowiada Waldemar Bartosz. O godz. 18 zebrani przeniosą się do bazyliki katedralnej, gdzie odprawiona zostanie Msza św. w intencji Ojczyzny i Świata Pracy. Po modlitwie kwiaty złożone zostaną przy pomniku bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Obchodom towarzyszy wystawa o życiu i męczeństwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, którą świętokrzyska „Solidarność” otworzyła na Placu NMP w Kielcach. Planszowa ekspozycja sporządzona przez IPN jest dostępna do końca sierpnia.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO