Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Uczciliśmy rocznicę porozumień sierpniowych

środa, 31 sierpnia 2016 19:35 / Autor: Piotr Wójcik
Piotr Wójcik

- Nie wolno zapominać ogromu zbrodni i krzywd wyrządzonych synom i córkom tej ziemi!– apelował ks. biskup Jan Piotrowski podczas uroczystości związanych z 36. rocznicą podpisania porozumień sierpniowych i powstania Solidarności.

Uroczystości rozpoczęły się złożeniem kwiatów przed tablicą upamiętniającą powstanie „Solidarności” na Skwerze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Jak podkreśla Waldemar Bartosz, przewodniczący NSZZ Solidarność w regionie świętokrzyskim, podpisanie porozumień sierpniowych zapoczątkowało nową epokę w dziejach Polski. - Wydawało się wówczas, że cel nadrzędny, jakim było odzyskanie niepodległości, był na tamten moment bardzo odległy. W związku z tym, że stało się inaczej, niż podpowiadały nam to nasze obawy, mówię o nowej epoce - zarówno dla Polski, jak i całej Europy - zaznacza.

W czasie homilii wygłoszonej podczas uroczystej Mszy świętej, ordynariusz kielecki, ks. biskup Jan Piotrowski, zwracał uwagę na to, że pamięć o ofiarach rządów sprawowanych w poprzednim ustroju powinna być zawsze żywa. - Nie wolno zapominać ogromu zbrodni i krzywd wyrządzonych synom i córkom tej ziemi! - apelował.

Wysłuchaj homilii w całości:

Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości udali się przed pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki patrona Solidarności, gdzie złożyli kwiaty.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO