Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Trwają konkursy w dwóch kieleckich muzeach. Są wątpliwości co do składu komisji

poniedziałek, 21 września 2020 12:24 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

W piątek odbyło się pierwsze posiedzenie komisji konkursowych w sprawie wyłonienia dyrektorów w Muzeum Zabawek i Zabawy oraz w Muzeum Historii Kielc. Wątpliwości pracowników pierwszego z nich budzi skład gremium, które ma zadecydować, kto obejmie stanowiska szefów obu placówek.

W ubiegłym tygodniu pracownicy Muzeum Zabawek i Zabawy powiadomili naszą redakcję, że na stronie internetowej ich placówki niespodziewanie pojawił się komunikat informujący o nowym składzie Rady Muzealnej. Zasiadają w niej dr hab. Katarzyna Barańska, dr hab. Halina Mielicka-Pawłowska, dr Barbara Major, Ewa Jaworowska Mazur, Krzysztof Myśliński, dr Damian Kasprzyk, Piotr Łojek, Sławomir Stachura oraz Kamil Wojniak. Trzy ostatnie osoby są pracownikami Urzędu Miasta w Kielcach.

– Nowa Rada Muzealna została wybrana po kryjomu i można powiedzieć, specjalnie pod konkurs – uważają.

Na zarzut ten odpowiada Tomasz Porębski, rzecznik prasowy prezydenta Kielc, który informuje, że Rada została powołana 21 kwietnia zgodnie z przepisami ustawy o muzeach. – Tam są szczegółowe wytyczne dotyczące wyborów członków rady, którzy mogą być wybierani spośród przedstawicieli m.in. organów jednostek samorządu terytorialnego, stowarzyszeń naukowych i twórczych, fundacji i instytucji wspierających działalność muzeum – stwierdza.

W piątek odbyło się pierwsze posiedzenie komisji konkursowych w sprawie wyłonienia dyrektorów obu placówek. O stanowisko szefa w Muzeum Zabawek i Zabawy ubiegało się ośmiu kandydatów, a Muzeum Historii Kielc - czterech. Komisja odrzuciła dwie kandydatury w pierwszym z konkursów. Pozostałe zostały ocenione pozytywnie. Wśród nich aplikacja Macieja Obary.

Pracownicy Muzeum Zabawek i Zabawy mają jednak wątpliwości co do składu obu komisji. W konkursie na stanowisko dyrektora Muzeum Zabawek i Zabawy kandydatów oceniają czterej przedstawiciele Urzędu Miasta oraz po jednym ze Stowarzyszenia Muzealników Polskich, Rady Muzeum oraz zakładowych organizacji związkowych działających w Muzeum. Są to Szczepan Skorupski, Piotr Łojek, Grzegorz Sowiński, Augustyna Nowacka, Marek Wójcicki, Krzysztof Myśliński i Karol Kryś.

W przypadku konkursu na stanowisko dyrektora Muzeum Historii Kielc w skład komisji wchodzi trzech przedstawicieli Ratusza, po jednym ze Stowarzyszenia Muzealników Polskich i załogi oraz dwóch Rady Muzeum. Są to, tak samo jak w pierwszej komisji, Szczepan Skorupski, Piotr Łojek i Grzegorz Sowiński, a także Grażyna Czerwińska, Jan Główka, Adam Massalski i Edyta Jasińska. Przewodniczącym obu komisji jest Szczepan Skorupski.

Największe zdziwienie budzi fakt, że w pierwszym gremium zasiada Krzysztof Myśliński, który jest jednocześnie kandydatem na stanowisko dyrektora w Muzeum Historii Kielc. – Dlaczego w komisji konkursowej jest ktoś, kto będzie oceniany przez te same osoby, z którymi sam zasiada w komisji w drugim konkursie? – pytają pracownicy Muzeum Zabawek i Zabawy i dodają, że według nich jest to nieetyczne i nieuczciwe.

O zasady wyboru członków komisji zapytaliśmy Marcina Różyckiego, wiceprezydenta Kielc.

– Wysłaliśmy zapytania do wszystkich instytucji i to one typowały swoich ludzi do obu komisji. Na tej podstawie zostali ustaleni ich członkowie – informuje prezydent Różycki. – Jeśli chodzi o Krzysztofa Myślińskiego, to został on wskazany przez Radę Muzealniczą. Nie ma przepisów prawa, które zabraniałyby tego, żeby członkiem komisji w jednym konkursie była osoba, która aplikuje w drugim konkursie. Wszystko odbywa się zgodnie z obowiązującymi standardami i myślę, że nie mamy sobie nic do zarzucenia – przekonuje.

Termin rozmów kwalifikacyjnych został wyznaczony na 9 października w przypadku Muzeum Zabawek i Zabawy i 16 października w przypadku Muzeum Historii Kielc. Po nich komisja zaproponuje prezydentowi kandydatury na oba stanowiska i to od niego będzie zależeć, kto zostanie szefem każdej z instytucji.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO