Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Szukasz miejsca w akademiku? Pospiesz się!

czwartek, 17 września 2020 11:19 / Autor: Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Nowy rok akademicki już za pasem, a zgodnie z decyzją władz kieleckich uczelni wiele z zajęć odbywać się będzie w tradycyjnej formie. W związku z tym część studentów musi rozejrzeć się za nowym lokum - okazuje się, że chętnych na akademiki, jak co roku nie brakuje.

Na żaków Politechniki Świętokrzyskiej we wszystkich domach studenckich czeka łącznie 1320 miejsc.

- Nabór wciąż trwa, zainteresowani mogą nadal składać wnioski przez system USOS. Oczywiście musimy przystosować się do pewnych nowych zaleceń – w akademikach zostaną zainstalowane automaty z płynem do dezynfekcji rąk, a na korytarzach będziemy poruszać się w maseczkach. Chętnych na zamieszkanie w akademiku wciąż nie brakuje – mówi Kamil Dziewit, rzecznik Politechniki Świętokrzyskiej.

Pokoje dla studentów PŚk znajdują się w sześciu akademikach: Filonie, Laurze, Bartku, Asystencie, Mimozie i Protonie. Natomiast dla żaków Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach przeznaczono 715 miejsc w domach studenckich.

- Jeden z nich – „Melodia”  – jest remontowany, pozostałe funkcjonują jak dawniej. Obowiązują nas wciąż zasady, które wprowadziliśmy już na początku epidemii – osoby z zewnątrz nie mogą wchodzić na teren akademików. Rozstawione są również dozowniki z płynami do dezynfekcji – zaznacza Piotr Burda, rzecznik Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Gdy okazało się, że tylko część wykładów będzie odbywało się w sposób zdalny, studenci tłumnie rozpoczęli składanie wniosków o miejsce w akademiku.

- Było już jedno rozdanie miejsc w domach studenckich – pierwszeństwo mieli ci, którzy dojeżdżają na uczelnię z daleka. Wciąż jednak można składać wnioski, bo część pokojów pozostała wolna, tym razem szansę dostaną również ci mieszkający bliżej. Chętnych jest nawet więcej niż miejsc – dodaje Burda.

Za miejsce w pokoju trzyosobowym trzeba zapłacić  370 zł, natomiast za „jedynkę” – 650. Pierwszeństwo w otrzymaniu miejscu w akademiku mają obcokrajowcy.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO